Atrakcje – Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zwiedzanie
Zabytkowej Kopalni Srebra

Oferta grupowa Zobacz wszystkie oferty

Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra

Oferta indywidualna

Oferta grupowa

Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga

Oferta indywidualna

Oferta grupowa

Zobacz również

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA i SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

Wybierz atrakcję:

att-01

Centrum obsługi turystów

attr-02

Galeria pod kopułą

att-03

Kolejka skansenowa

att-04

Skansen maszyn parowych

att-05

Koło wodne

att-06

Szola

att-07

Kamienie górnicze

att-08

Restauracja 10°

Asset 1

Parking i dojazd

Centrum Obsługi Turystów

Muzeum górnictwa – Szczegóły na podstronie Zwiedzanie

Oś czasu – Zlokalizowana w holu głównym kopalni oś czasu, to kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii tarnogórskiego przemysłu górniczego i hutniczego. Pozwala ona wczytać się w bogatą historię Tarnowskich Gór. Krótkie opisy ozdabiają atrakcyjne zdjęcia i archiwalia.

Sklep i wystawa minerałów – Gratka nie tylko dla miłośników geologii. Znaleźć można tu nie tylko rudę srebra i ołowiu, ale także inne atrakcyjne skarby ziemi.

Galeria pod Kopułą

Wysoka na kilkanaście metrów kopuła to miejsce odpoczynku po podziemnej wędrówce. Warto zostać tu nieco dłużej, by podziwiać zdjęcia niektórych miejsc z Tarnowskich Gór i okolic, wpisanych w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także fotografie przedstawiające bytomską kolej wąskotorową, zamki, pałace czy miejsca rekreacji.

Wejście bezpłatne.

Kolejka skansenowa

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcz niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.

Skansen maszyn parowych

Skansen to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. Dlaczego? Bo to najstarsza i największa w Polsce kolekcja zabytkowych maszyn i parowozów. Zaglądając tu można cofnąć się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Naszym najmłodszym gościom eksponaty te przypominają wielkie kolorowe zabawki, poukładane zgodnie z ich przeznaczeniem. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie. Wstęp jest bezpłatny.

Koło wodne

Zanim nastał wiek pary do produkcji metali wykorzystywano takie potężne konstrukcje. Aby wprawić je w ruch wykorzystywano do tego celu siłę wody. Nasz eksponat ma aż 4 m średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII w. To jedyny eksponat niezaliczony do zabytków techniki parowej.

Szola

Słynna górnicza szola to dziś nieodłączny element skansenu i dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Zainstalowana w szybie Anioł winda przez ponad trzy dekady obsłużyła ponad 2,2 mln turystów. W 2009 r. wysłużoną klatkę szybową zastąpiła winda transportowa o znacznie większej przepustowości, niż jej starsza koleżanka.

Kamienie górnicze

Z daleka przypominają cmentarne nagrobki, ale spacerując po skansenie warto przyjrzeć się im bliżej. To kamienie graniczne dawnych pól górniczych. W czasach rewolucji przemysłowej była to skuteczna i bardzo trwała metoda oznaczania obszarów działalności wydobywczej.

Bistro

Po turystycznej szychcie warto zajrzeć do naszej oberży. Bistro Kopalnia Srebra znajduje się w sercu naszego obiektu. Jak na światowe dziedzictwo przystało, miejsce to jest zacne. Do dyspozycji turysty jest duża i przestronna sala górnicza oraz ogródek zewnętrzny.  Serwujemy szybkie i smaczne posiłki oraz ciepłe i zimne napoje.

Dojazd

Więcej informacji o dojeździe do Kopalni mogą Państwo znaleźć na podstronie – Dojazd do kopalni

Światowe Dziedzictwo UNESCO

9 lipa 2017 r. oczy całego świata zwróciły się ku Tarnowskim Górom. Podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, który obradował w Krakowie między 2 a 12 lipca, „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, w rodzinie najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.

Więcej o obiektach będących dziedzictwem światowym znaleźć można na stronie
www.unesco.tarnowskiegory.pl
Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Teren dawnej kopalni Fryderyk

Urokliwa dolina przy trasie Kolei Wąskotorowej to jedno z najważniejszych miejsc dla historii tarnogórskiego górnictwa i powstania kopalni Fryderyk. W 1784 r., po wielu latach zastoju odkryto tu bogate złoża srebra i ołowiu. Miejsce to upamiętnia dziś zabytkowy kopiec otoczony potężnymi lipami. W pobliżu znajdowały się dawniej budynki kopalni, w tym budynek pierwszej, działającej od 1788 roku, maszyny parowej. Dziś teren znany jest jako pomnik przyrody „Park Kunszt”. Znajduje się przy ul. Parkowej.
Więcej informacji arrow-right

Hałda popłuczkowa kopalni Fryderyk

Wysoka na 17 m hałda to pozostałość po zlikwidowanym na początku XX w. zakładzie uzdatniania rudy. Obiekt powstał z nagromadzenia odpadów dolomitowych w okresie największego wydobycia, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Pod koniec drugiej wojny światowej włączony został do systemu obronnego, czego pozostałością są bunkry strzeleckie. Hałda pełni obecnie rolę punktu widokowego. Wspinaczka po wyznaczonych ścieżkach na sam szczyt zajmuje od 5-10 min. Wejście znajduje się od ul. Długiej.
Więcej informacji arrow-right

Park Miejski

Został założony w 1903 roku jest jednym z najstarszych na kontynencie udanych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych na tereny rekreacyjne. Uwagę zwracają liczne kopce dawnych szybów, pozostałości nasypu kolejowego oraz drewniana altana inspirowana wieżą szybową. Park znajduje się w ścisłym centrum miasta przy ul. Wyszyńskiego.
Więcej informacji arrow-right

Krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry

Srebrna Góra to jedno z najwyższych (347 m n.p.m.) wzniesień w okolicy. Na jej zboczach znajduje się rozległy i niezwykle urokliwy krajobraz pogórniczy związany z wydobyciem rud ołowiu i srebra w XV i XVI wieku, a także wydobyciem rud cynku i ołowiu w późniejszym etapie. Wędrując lub przemierzając to miejsce rowerem można podziwiać zalane wodą i suche odkrywki oraz nowsze (XIX-wieczne) kopce przyszybowe, świadczące o wydobyciu metali na dużą skalę. Dostęp do obiektu od strony ul Długiej w Tarnowskich Górach i Blachówka w Bytomiu.
Więcej informacji arrow-right

Tarnogórska starówka

Planując wycieczkę do Tarnowskich Gór koniecznie trzeba udać się do jego zabytkowego centrum. Obfituje ono w liczne zabytki, klimatyczne kawiarnie i restauracje. Najważniejsze perełki architektury zlokalizowane są przy rynku i jego najbliższej okolicy. Spacerując po głównym placu miasta, turyści mogą podziwiać ratusz z końca XIX w., ewangelicki kościół Zbawiciela, słynne domy podcieniowe oraz wiele zabytkowych kamienic, wśród których wyróżnia się budynek winiarni „Sedlaczek”– najlepiej zachowany w mieście przykład dawnej architektury świeckiej, z renesansowymi stropami, portalami i sklepieniami.

Muzeum w Tarnowskich Górach

Znajduje się na piętrze kamienicy „Sedlaczka, gdzie oprócz pamiątek związanych z dziejami miasta można zobaczyć kolekcję nowożytnego malarstwa zachodnioeuropejskiego oraz wystawę związaną z pobytem w Tarnowskich Górach króla Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się w mieście w drodze na odsiecz Wiednia w 1683 r.
(więcej: www.muzeumtg.pl)

Dzwonnica Gwarków

Znajdująca się niedaleko rynku drewniana dzwonnica to jedyny tego typu zabytek w Polsce. Obiekt ten wykorzystywano do informowania górników pracujących dla kopalni Fryderyk o rozpoczęciu i zakończeniu zmiany. Do 1954 roku dzwonnica ta służyła w kopalni odkrywkowej Blachówka w Bobrownikach Śląskich. W lutym 1955 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej została przeniesiona na Plac Gwarków., gdzie znajdował się kiedyś dom zborny dla górników.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Nie da się go nie zauważyć. Pochodzący z XVI w. kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, z wysoką na blisko 60 m wieża góruje nad miastem. Wewnątrz przebudowywanej wielokrotnie świątyni zachowały się płyty nagrobne, zespół witraży oraz kilka dobrej klasy obrazów. Do kościoła przylega kaplica św. Barbary, ognisko jej kultu jako patronki górników.

Kościół pw. św. Marcina

Wybudowany na przełomie XIV i XV w. kościół pw. św. Marcina to jeden z najstarszych zabytków sakralnych w woj. śląskim. Wieżę kościelną wzniesiono w 1400 roku, o czym świadczy zachowana inskrypcja. Najstarszymi zachowanymi elementami zabytku są XV-wieczne drzwi z okuciami między nawą a kruchtą północną oraz wewnątrz niej – gotycka kropielnica wykonana z kamienia.

Zamek w Starych Tarnowicach

Jedyny w Tarnowskich Górach zamek znajduje się niedaleko Parku Repeckiego. Został on wzniesiony między 1520 a 1570 r. Inicjatorem budowy był Piotr Wrochem, który czerpał niemałe zyski z powstających wówczas kopalni. Z biegiem lat zamek zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. W latach 1820 – 1945 należał on do rodziny Donnersmarcków. W ostatnich latach poddano go kompleksowej modernizacji, starając się przywrócić jego renesansowe cechy i przystosować do nowych potrzeb. Mieści się w nim obecnie Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. Obiekt ma także bogata ofertę kulturalną. Odbywają się tu koncerty, pokazy i turnieje rycerskie. Miejsce to koniecznie trzeba zwiedzić. Więcej informacji: www.fundacjakomplekszamkowy.pl

Park w Reptach i Dolina Dramy

Park w Reptach to jeden z największych tego typu obiektów w regionie (ponad 400 ha) i jednocześnie największe na Górnym Śląsku skupisko drzew pomnikowych. Znajduje się ich tu ponad 150. Historia parku sięga początku XIX w., gdy tereny te weszły w skład dóbr rodziny Henckel von Donnersmarck. Istniejący tu od średniowiecza las rodzina ta postanowiła przekształcić w park i stworzyć tu miejsce do polowań. W 1898 r. na terenie parku oddano do użytku okazały pałac. Wtedy też zmieniono charakter parku na styl angielski. W 1945 .r pałac został spalony, a w 1966 r. wysadzony przez władze komunistyczne. Na miejscu pałacu, w latach 70-tych wybudowano Górnośląskie Centrum Rehabilitacji. W sercu parku znajdują się również dwa szyby Sztolnia Czarnego Pstrąga, wpisanej w lipcu 2017 r. na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Przejażdżka najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie to atrakcja, której nie można pominąć planując wizytę w Tarnowskich Górach. Kursuje ona między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim. Po drodze zatrzymuje się w okolicy Zabytkowej Kopalni Srebra. Obiekt Szlaku Zabytków Techniki obsługuje turystów zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Operatorem jest Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (www.sgkw.eu)

Park Wodny i Ścianka Wspinaczkowa

Oprócz atrakcji o charakterze historycznym czy przyrodniczym Tarnowskie Góry mają wiele do zaoferowania miłośnikom rekreacji i sportu. To przede wszystkim dwa nowoczesne obiekty sportowe – Park Wodny i Hala Sportowa. Ten pierwszy powstał jako jedno z największych centrów rekreacyjno-kąpieliskowych w kraju. Kilka basenów o łącznej powierzchni lustra wody 1159 metrów kwadratowych, sauny, siłownia, jaskinia solna – to tylko część atrakcji jakie czekają na gości Parku Wodnego. Obok znajduje się skate park, a zimą działa sztuczne lodowisko.
Osobnym obiektem jest Hala Sportowa, gdzie do dyspozycji gości jest wielofunkcyjne boisko z trybunami, boiska do tenisa i badmintona, cztery korty do squasha oraz ścianka wspinaczkowa.