Godziny zwiedzania zabytkowej kopalni srebra

Styczeń

9.00 – 15.00
od wtorku do niedzieli
nieczynne w poniedziałek

Luty – Maj, Wrzesień – Grudzień

9.00 – 15.00
od wtorku do niedzieli
nieczynne w poniedziałek

Czerwiec:

9.00 – 15.00
Od poniedziałku do piątku
9.00 – 17.00
W soboty i niedziele

Lipiec – Sierpień

9.00 – 15.00
Od poniedziałku do piątku
9.00 – 17.00
W soboty i niedziele
Nieczynne w dniach: 1 i 6 stycznia, pierwsze święto Wielkanocne, Święto Bożego Ciała, 1 listopada, 24-26 grudnia, 31 grudnia, a także w każdy poniedziałek od stycznia do lutego.

Zwiedzanie kopalni

muzeum_1

Muzeum górnictwa

Multimedialna lekcja historii

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.

podziemia_1

Podziemna trasa turystyczna

Majstersztyk podziemnej inżynierii górniczej

Po wizycie w Muzeum Górnictwa turyści pobierają kaski, wsiadają do górniczej windy i poprzez szyb Anioł zjeżdżają na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczyna się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wysokość ok 140cm, to pozostałość po działającej do 1913 r. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. By dodatków ożywić atmosferę zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.

Jedną z największych atrakcji trasy jest przepływ łodziami. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarcza gościom kopalni niezapomnianych przeżyć.

zkf-01

Parking

Gościom naszej kopalni oferujemy bezpłatny parking zlokalizowany tuż obok Skansenu Maszyn Parowych. Może on pomieścić ok. 70 samochodów i 10 autokarów.
zkf-02

Przechowalnia bagażu

Dla grup zorganizowanych przygotowane są trzy pomieszczenia, w których można zostawić plecaki, torby lub inne rzeczy, które mogłyby przeszkadzać w zwiedzaniu kopalni. Turyści indywidualni mogą skorzystać w tym celu ze specjalnych szafek. Korzystanie z nich jest bezpłatne.
zkf-04

Szatnia

Bezpłatna szatnia to oferta dla grup, które zostają chcą zostać w naszym obiekcie nieco dłużej, np. korzystają z restauracji czy sali kinowej.
zkf-05

Przewijak dla dziecka

Niezbędne miejsce dla rodziny z małym dzieckiem. Przewijak znajduje się na końcu holu głównego kopalni, w toalecie dla niepełnosprawnych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem