Przenocuj w historycznym kompleksie najsłynniejszej na Górnym Śląsku wytwórni mydła Josepha Lukaschika zlokalizowanej w sercu Tarnowskich Gór, miasta z zabytkami światowego dziedzictwa UNESCO. Hostel Młotek i Perlik oferuje 37 miejsc w 10 pokojach. Goście mają do dyspozycji pięć pokoi dwuosobowych, jedną trójkę, cztery pokoje czteroosobowe i jedną dużą salę dla dwunastu osób. Goście hostelu mogą korzystać m.in. z ogólnodostępnej kuchni z miejscami do wypoczynku i telewizją. Każdy pokój wyposażony jest w lodówkę.
Każdy pokój jest unikalny, posiada swoją własną wielkoformatową grafikę mydła na ścianie. Grafiki posłużyły jako wzór do projektowanej informacji wizualnej w całym hotelu – sprawiają wrażenie form przestrzennych. Na ścianach w częściach ogólnodostępnych pojawiają się dodatkowe informacje dotyczące historii miejsca, wycinki z gazet, materiały marketingowe z czasów działania fabryki oraz archiwalne zdjęcia.
UWAGA: Przed przyjazdem zapoznaj się z regulaminem naszego hostelu:
Fabryka mydła Josepha Lukaschika
Hostel Młotek i Perlik mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach z końca XVI i z XVIII w. Do połowy XIX w. znajdowała się tu szkoła protestancka, później zadomowiła się tu aż na 100 lat słynna fabryka mydła Józefa Lukaschika, natomiast w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku miejsce to upodobali sobie żołnierze brytyjscy, tworząc w nim oficerską kwaterę. Od 1965 r. budynek stanowi siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Ziemio Tarnogórskiej. W latach 1965 – 2020 funkcjonował tu dom wycieczkowy Gwarek świadczący usługi noclegowe dla grup wycieczkowych.
Szkoccy oficerowie u fabrykanta
Jeden z pokoi, zamiast do historii przemysłu mydlarskiego, nawiązuje do pobytu szkockich wojsk w Tarnowskich Górach. W okresie powstań śląskich na Górnym Śląsku stacjonowały trzy wielkie kontyngenty wojsk alianckich – francuski, włoski i brytyjski, których zadaniem było utrzymanie pokoju między polskimi i niemieckimi mieszkańcami regionu. W Tarnowskich Górach, na początku, od stycznia 1920 r., stacjonowały wojska francuskie, które w lipcu 1921 r. zostały zastąpione przez szereg pułków brytyjskich – irlandzkich, angielskich oraz jeden szkocki, II batalion Black Watch, tzn. Czarną Straż. Szkoccy oficerowie mieli w jednym z naszych budynków swoją mesę, a żołnierze z obsługi kuchni swe kwatery. W naszym mieście Szkoci przebywali od 2 kwietnia do 25 czerwca 1922 r., kiedy to uroczyście przekazali je państwu polskiemu, po czym wrócili do swego kraju.

