Wybierz atrakcję:
Centrum Obsługi Turystów
Muzeum górnictwa – Szczegóły na podstronie Zwiedzanie
Oś czasu – Zlokalizowana w holu głównym kopalni oś czasu, to kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii tarnogórskiego przemysłu górniczego i hutniczego. Pozwala ona wczytać się w bogatą historię Tarnowskich Gór. Krótkie opisy ozdabiają atrakcyjne zdjęcia i archiwalia.
Sklep i wystawa minerałów – Gratka nie tylko dla miłośników geologii. Znaleźć można tu nie tylko rudę srebra i ołowiu, ale także inne atrakcyjne skarby ziemi.
Galeria pod Kopułą
Wysoka na kilkanaście metrów kopuła to miejsce odpoczynku po podziemnej wędrówce. Warto zostać tu nieco dłużej, by podziwiać zdjęcia niektórych miejsc z Tarnowskich Gór i okolic, wpisanych w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także fotografie przedstawiające bytomską kolej wąskotorową, zamki, pałace czy miejsca rekreacji.
Wejście bezpłatne.
Kolejka skansenowa
Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcz niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.
Skansen maszyn parowych
Skansen to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. Dlaczego? Bo to najstarsza i największa w Polsce kolekcja zabytkowych maszyn i parowozów. Zaglądając tu można cofnąć się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Naszym najmłodszym gościom eksponaty te przypominają wielkie kolorowe zabawki, poukładane zgodnie z ich przeznaczeniem. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie. Wstęp jest bezpłatny.
Koło wodne
Zanim nastał wiek pary do produkcji metali wykorzystywano takie potężne konstrukcje. Aby wprawić je w ruch wykorzystywano do tego celu siłę wody. Nasz eksponat ma aż 4 m średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII w. To jedyny eksponat niezaliczony do zabytków techniki parowej.
Szola
Słynna górnicza szola to dziś nieodłączny element skansenu i dobre miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Zainstalowana w szybie Anioł winda przez ponad trzy dekady obsłużyła ponad 2,2 mln turystów. W 2009 r. wysłużoną klatkę szybową zastąpiła winda transportowa o znacznie większej przepustowości, niż jej starsza koleżanka.
Kamienie górnicze
Z daleka przypominają cmentarne nagrobki, ale spacerując po skansenie warto przyjrzeć się im bliżej. To kamienie graniczne dawnych pól górniczych. W czasach rewolucji przemysłowej była to skuteczna i bardzo trwała metoda oznaczania obszarów działalności wydobywczej.
Bistro
Po turystycznej szychcie warto zajrzeć do naszej oberży. Bistro Kopalnia Srebra znajduje się w sercu naszego obiektu. Jak na światowe dziedzictwo przystało, miejsce to jest zacne. Do dyspozycji turysty jest duża i przestronna sala górnicza oraz ogródek zewnętrzny. Serwujemy szybkie i smaczne posiłki oraz ciepłe i zimne napoje.
Dojazd
Więcej informacji o dojeździe do Kopalni mogą Państwo znaleźć na podstronie – Dojazd do kopalni
Światowe Dziedzictwo UNESCO
9 lipa 2017 r. oczy całego świata zwróciły się ku Tarnowskim Górom. Podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, który obradował w Krakowie między 2 a 12 lipca, „Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z system gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, w rodzinie najważniejszych zabytków świata znalazło się ponad 20 obiektów pogórniczych leżących głównie w Tarnowskich Górach oraz w części Bytomia i gminy Zbrosławice. Pod względem historycznym i technicznym tworzą one jedną całość, związaną z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku oraz systemami odwadniania podziemi i wykorzystaniem wody pogórniczej do celów spożywczych.
Więcej o obiektach będących dziedzictwem światowym znaleźć można na stronie
www.unesco.tarnowskiegory.pl
Poniżej przedstawiamy kilka z nich.