KIERUNEK GZM, czyli bezpłatne zwiedzanie Maszynowni Żywiołów

Około 200 osób zwiedziło Maszynownię Żywiołów w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Tarnowskich Górach Kierunek GZM trwał cały weekend, z czego w niedzielę 30 czerwca zaprosiliśmy do naszego nowego centrum edukacji ekologicznej na bezpłatne zwiedzanie.

Pierwszy dzień tarnogórskiego święta (29 czerwca) odbył się śladami Rudolfa Carnalla, pracownika Urzędu Górniczego, dyrektora i nauczyciela tarnogórskiej szkoły górniczej. Mikrowyprawy rozpoczynały się w tarnogórskim muzeum. Następnie wycieczki wyruszały do zachowanego do dziś Domu Carnalla (obecnie restauracja), budynku dawnego Urzędu Górniczego oraz budynku dawnej Szkoły Górniczej i Dzwonnicy Gwarków. Podsumowaniem spaceru były warsztaty artystyczne w Tarnogórskim Centrum Kultury – malowanie filiżanek, wzorowanych na tzw. Serwisie Carnalla oraz nauka śpiewu Dzwoneczka Tarnogórskiego.

W niedzielę zaś mikrowyprawa nosiła nazwę „Na Szlaku Srebra i Wody”. Posiadacze bezpłatnych wejściówek przenieśli się w fascynujący świat żywiołów. Wyruszyli w podróż, by odkryć, skąd bierze się woda w kranie, czym jest globalne ocieplenie oraz co możemy zrobić, żeby chronić naszą planetę? Dodatkowo po zwiedzaniu Maszynowni Żywiołów przy Zabytkowej Kopalni Srebra było… poszukiwanie srebra pod wodą w kole wodnym tzw. płuczce.

INNOWACJE GODNE UNESCO WSPIERA GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA, JAKO PARTNER STRATEGICZNY SMZT I NASZYCH PODZIEMI Z LISTY UNESCO.