Muzyczne spotkanie z Janem Twardowskim

W swoich wierszach pisał, że popularność go przeraża. Jednak pisał tak dobrze, że musiał się z tą popularnością mierzyć. Ks. Jan Twardowski, bo o nim mowa, chociaż zmarł w 2006 r., wciąż jest żywy poprzez swoje teksty. Można było się o tym przekonać późnym wieczorem w sobotę 22 czerwca. W plenerze Sztolni Czarnego Pstrąga odbył się wyjątkowy koncert pt „Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”. To piosenki do wierszy właśnie Twardowskiego, które wykonał zespół Wszystkiego Dobrego.

Koncert zespołu Wszystkiego Dobrego był ponad godzinnym spotkaniem z Janem Twardowskim, księdzem, poetą, kaznodzieją i filozofem. Miał charakter śpiewogry, w której autobiograficzne wypowiedzi przeplatane były piosenkami do wierszy. Na środku ustawione zostało krzesło z kapłańską stułą, które zespół symbolicznie przygotował właśnie dla księdza.

Wypowiedzi prozą i następujące po nich zaśpiewane wiersze wzajemnie się komentowały, tworząc duchowy portret księdza i wrażenie spotkania nie tylko z jego słowem, ale z nim samym. Fragmenty prozy, odtwarzane na koncercie z nagrania archiwalnego, niepowtarzalnie odczytywał Jerzy Trela. Nagrania te, są jednymi z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego aktora, który zmarł w maju 2022 r.

„Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika” / Zespół Wszystkiego Dobrego:

  •   wybór tekstów prozą: Aleksandra Iwanowska 
  •    wybór wierszy śpiewanych i muzyka: Jacek Swoboda 
  •    opracowanie muzyczne: zespół Wszystkiego Dobrego
  •    śpiew: Alicja Czura-Musialik
  •    gitara basowa, kontrabas, aranżacje: Dominik Sławiński
  •    altówka, aranżacje: Radosław Mikołajczyk
  •    gitara, śpiew, muzyka, aranżacje: Jacek Swoboda

Po koncercie zespół promował tom poetycki „Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”, który składa się z książki z rozszerzoną wersją tekstową, niż tą prezentowaną na koncercie, i dwóch płyt CD. Jedna z nich to nagranie wszystkich tekstów prozą i wierszy Jerzego Treli (audiobook), druga to piosenki do wierszy w wykonaniu naszego zespołu. Wydawcą tej pod wieloma względami wyjątkowej publikacji jest Edycja Świętego Pawła.

Odgłos mych butów zostanie po wieczne czasy na schodach –
Księżyc i lustro nie ginie – wciąż dwoi, troi się w mroku –
Ktoś wyjdzie – nagle usłyszy szmer jasny, chłodny jak woda –
zrozumie treść mego życia, księżyca, lustra i kroków.

Serce zapadnie się głębiej – stanie się ciche jak pacierz –
we własny cień się otulę i wszystkich sobą zasmucę –
Wieczorem na mnie spojrzycie i duszę moją poznacie –
Wtedy gdy nic wam nie powiem – wtedy gdy nigdy nie wrócę.