Tarnowskie Góry w Wieliczce

– Nasze szole są zawsze dla Was otwarte – powiedział prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak w Kopalni Soli w Wieliczce na wernisażu wystawy pn. „Wieliczka i Tarnowskie Gory. Śladami Zabytków na liście UNESCO”. Od 13 października ponad 100 metrów pod ziemią można oglądać efekty XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych, który pod koniec czerwca odbył się w Mieście Gwarków. Uczestników wydarzenia zainspirowała m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra, która jest obiektem przystosowanym dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Jak dodał Pawlak, każda kopalnia jest miejscem wyjątkowym i pewnie zwykłemu turyście kojarzy się z niedostępnością. A Wieliczka oraz tarnogórska kopalnia to obiekty turystyczne, które osoby niepełnosprawne mogą zwiedzać. Ten plener to także kolejny dowód na to, że są to miejsca magiczne, które inspirują artystów do twórczości.Na wystawie w komorze Staszica znalazło się 106 prac. Wykonane zostały różnymi technikami artystycznymi (głównie obrazy olejne, ale też pastele, akwarele, ołówek i po raz pierwszy linoryt). Na obrazach pojawiły się tarnogórskie podziemia, budynek Sztolni Czarnego Pstrąga, Skansen Maszyn Parowych lub Dzwonnica Gwarków.

Prace, które możemy podziwiać, to efekt pleneru, który cyklicznie odbywa się w miejscach szczególnych, bo wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Artyści tworzyli m.in. w Wieliczce, na Zamku Żupnym, a ostatnio właśnie w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i wspierać w swojej twórczości osoby niepełnosprawne – powiedział Jan Godłowski dyrektor Muzeum Żup Krakowskich.Tegoroczny plener w Mieście Gwarków odbył się w dniach 27-29 czerwca pod nazwą: „Wieliczka i Tarnowskie Góry – śladami zabytków na liście UNESCO”. W wydarzeniu wzięło udział 50 artystów z różnorakimi niepełnosprawnościami i z różnych stron Polski m.in. z Krakowa, Bytomia, Katowic, Krzeszowic, Piekar Śląskich, Rudawy, Szczecina, Włocławka, Pszczyny, Krosna i Wieliczki. Wśród uczestników był m.in. Walery malujący ustami, Stanisław, który nie ma rąk, ale tworzy stopami, czy też Basia Marzec – stała bywalczyni plenerów.

Powstało w sumie 155 prac. Motywem przewodnim wydarzenia tym razem były kopalnie, które zapisały się w historii Polski, bo w Wieliczce pozyskiwano cenną sól, a w Tarnowskich Górach kruszec do bicia srebrnych monet. Oba obiekty dzięki swojej wyjątkowej wartości zostały wpisane na listę UNESCO.

Od 23 lat organizujemy plenery. Byliśmy w wielu miejscach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sama wystawa pierwszy raz organizowana jest pod ziemią. Bardzo dziękuję, że niepełnosprawni artyści są mile widziani w kopalniach. Warto, bo na naszych wydarzeniach nie ma smutku. Widać wyłącznie radość i uśmiech  – mówiła Helena Maślana prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Organizatorem pleneru oraz wystawy było Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Tarnowskie Góry w Wieliczce można oglądać do 27 listopada. A potem? Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej będzie się starało, żeby chociaż część prac można było obejrzeć w Mieście Gwarków.