Dzień z innowacjami i nowymi atrakcjami

Zejście przedziałem schodowym zamiast tradycyjnego zjazdu windą, wejście z czujnikami tlenu w głąb Komory Zawałowej, po raz pierwszy floating… To tylko niektóre z atrakcji, którego zostały zafundowane dziennikarzom oraz influencerom podczas „Dnia z innowacjami ułatwiającymi życie”, który został zorganizowany w ramach współpracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej z Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolią – partnerem strategicznym organizacji. To sposób na reklamowanie zabytków oraz popularyzowanie wiedzy na temat regionu.

Jeden dzień i tyle atrakcji

Zwiedzanie rozpoczęło się w Zabytkowej Kopalni Srebra. Tradycyjna podziemna trasa turystyczna została poszerzona o atrakcje na co dzień niedostępne dla turystów – zejście wąskim przedziałem schodowym szybu Anioł, wejście w głąb Komory Zawałowej oraz spacer w kompletnej ciemności Chodnikiem Niskim. Po wyjeździe na powierzchnię był czas na zwiedzanie Skansenu Maszyn Parowych z przewodnikiem i przejażdżkę Srebrnym Ekspresem. Influencerzy mieli także okazję zobaczyć panoramę miasta z wysokiej na 17 metrów Hałdy Popłuczkowej.

Na tym jednak dzień się nie skończył. W drugim obiekcie z listy UNESCO, czyli Sztolni Czarnego Pstrąga uczestnicy przetestowali floating. Wystarczyło wygodnie położyć się na wyłożonej w łodzi miękkiej macie i… dać się ponieść. W samotności i jedynie przy nikłym świetle można było zapomnieć o problemach i obcować z unikatowymi w skali świata podziemiami. W grupie znaleźli się również miłośnicy sporty, którzy spróbowali swoich sił w raftingu.Dzień z innowacjami ułatwiającymi życie – o co chodzi?

Press tour odbył się w dniach 14-16.10.22. Pierwszego dnia z atrakcji skorzystali dziennikarze z województwa śląskiego, a w weekend influencerzy oraz blogerzy z całej Polski (m.in. z województwa wielkopolskiego lub świętokrzyskiego). Jeśli była taka potrzeba, to chętni mogli skorzystać nawet z noclegu w bazie SMZT – Hostelu Młotek i Perlik. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy z GZM i wzięło w nim udział ponad 20 osób.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to najmłodsza metropolia w Europie i pierwsza taka instytucja w Polsce. Tworzy ją związek 41 miast i gmin, zlokalizowanych w centrum województwa śląskiego. Obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to ponad 2,5 tys. km2, gdzie obok tradycyjnego przemysłu rozwijają się nowoczesne technologie, związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamieszkiwana jest przez ok. 2,3 mln mieszkańców. GZM jest aktywna w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w następujących obszarach:

  • gospodarka 
  • transport publiczny/mobilność 
  • edukacja 
  • branże czasu wolnego
  • ochrona środowiska.

Tarnowskie Góry (woj. śląskie) to miejsce, w którym wszystko się zaczęło. W naszym mieście uruchomiono pierwszą w tej części Europy maszynę parową, zaczęto bawić się na Bergfestach, czyli świętach górniczych oraz rozpoczął się kult św. Barbary. A 5 lat temu 28 pogórniczych obiektów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (to pierwszy i jak dotąd jedyny wpis w naszym województwie). Ta historia jest dla każdego na wyciągnięcie ręki, dzięki udostępnieniu do zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to obiekt, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Podziwiać można także przyrodę – różne gatunku grzybów, porostów oraz niezwykłe zjawiska przyrodnicze (w tym jedyny w Europie lej krasowy). 40 m pod ziemią jest zawsze 10 stopni C. Do tego w budynku nadszybia mieści się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Trasa jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Te podziemia można zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, poczuć całym sobą…

Obok kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych z jedną z największych tego typu kolekcji w Polsce. Warto wejść także na pomarańczową hałdęgdzie z wysokości 17 m można podziwiać panoramę miasta. 

Sztolnia Czarnego Pstrąga (oddalona od kopalni niecałe 5 km) to jedyna w Polsce, wciąż działająca sztolnia odwadniającą i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami (600 m). Przewodnik, niczym wenecki gondolier, wprawia łódki w ruch jedynie za pomocą siły własnych mięśni, dzięki czemu obiekt nazywany jest polską podziemną Wenecją. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. 

W nowoczesnym budynku obsługi ruchu turystycznego, przy szybie Sylwester, można oglądać wystawę ponad 50 lamp górniczych z XX wieku. A na skraju Parku Repeckiego znajduje się Brama Gwarków, czyli miejscegdzie wody sztolniowe opuszczają podziemia i wpływają do rzeki Dramy, żeby po pokonaniu kilkuset kilometrów trafić do Bałtyku.

Kopalnię i sztolnię z własnych środków utrzymuje Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, czyli najstarsza tego typu organizacja w Polsce, która doprowadziła do wpisu. 

Z atrakcji skorzystali:

Pierwsze relacje już są. Za wizytę oraz promocję dziękujemy!