Korona Gór Polskich w… Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry zdobyte! 8 lipca kilkuset miłośników wędrówek po wysokich górach zjechało do miasta w ramach LX Międzywyprawowego Posiedzenia Loży Zdobywców Korony Gór Polskich.

W plenerze zabytkowych maszyn parowych odbyła się weryfikacja Loży Zdobywców. Wbrew pozorom logistycznie było to duże przedsięwzięcie, bo wejście na szczyt każdej z gór trzeba było udowodnić na osobnym stanowisku. Były opowieści o górskich wędrówkach, pięknie przygotowane książeczki wypełnione zdjęciami oraz pieczątkami. Pełni wrażeń oraz pozytywnych emocji byli zarówno weryfikowani, jak i weryfikujący. Pasowanie i wręczenie Insygniów na Zdobywcę również odbyło się w scenerii Skansenu Maszyn Parowych przy budynku kopalni. A na zakończenie wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia i odśpiewali klubową pieśń.

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej, zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Chętni do tego czynu powołali 13 grudnia 1997 r. Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego należy ponad 120 tysięcy miłośników gór. Spośród nich godnością Zdobywcy szczyci się ponad 5000 osób. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców kilku państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Organizuje dla nich wyprawy na koronne szczyty, imprezy o tematyce górskiej, a także posiedzenia Loży Zdobywców, weryfikującej dokonania kandydatów na Zdobywców.