Noc Szakala w podziemiach z listy UNESCO

185 uczestników z Polski i Austrii podzielonych na 33 patrole wzięło udział w tegorocznej jubileuszowej X edycji ogólnopolskiej gry terenowej Noc Szakala. 22 kwietnia młodych kryptologów można było spotkać w aż 5 miastach regionu (Bytom, Tarnowskie Góry i okolice). Zagadki musieli rozwiązać m.in. po raz pierwszy w Zabytkowej Kopalni Srebra i kolejny rok z rzędu w Sztolni Czarnego Pstrąga.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem „Twierdza Szyfrów”. Uczestnicy w ciągu doby musieli pokonać ponad 50 km. Z podręcznikiem w ręku i potrzebnym ekwipunkiem na plecach trzeba było najpierw dotrzeć do celu, a następnie zmierzyć się z zagadkami do rozwiązania. W podziemiach sztolni musieli wsiąść do łodzi i dryfując poradzić sobie z jednym z zadań. Sztolnia znalazła się na mapie gry już po raz drugi (w zeszłym roku uczestnicy musieli nawet zamorsować w zimnej wodzie). W tym roku do zabawy dołączył drugi obiekt z listy UNESCO, czyli kopalni srebra, gdzie zadanie rozpoczynało się od zejścia po schodach przedziałem szybowym 40 m po ziemię.

Wiedzą historyczną i kondycją najlepiej wykazały się bytomskie i chorzowskie patrole. Pierwsze miejsce zajął patrol „2 Harcerska Drużyna Wodna” z Bytomia, tuż za nią uplasował się patrol również z Bytomia – „Magiczne cukierki spod ciemnej gwiazdy” a na trzecim miejscu patrol z Chorzowa – „Jeronie kaj zaś my som”. Imprezę podsumowano 23 kwietnia na bytomskim rynku.

Noc Szakala to rajd, w którym organizator pokazuje, że warto odwiedzić Śląsk, poznać jego tajemnice i walory turystyczne, a zagadki, zadania sprawnościowe oraz fabuła są dobrym do tego dodatkiem. I edycja gry terenowej odbyła się w 2002 r. W zabawie bierze udział przede wszystkim środowisko harcerskie. To pomysł na aktywne i ciekawe spędzenie wolnego czasu, którego głównym organizatorem jest ZHP w Bytomiu.

Fotorelacja ze sztolni: