Ratownicy i policjanci podczas ćwiczeń na wysokościach

Szyby Anioł i Żmija po raz kolejny zostały wykorzystane jako miejsce na specjalistyczne ćwiczenia. 13 stycznia w Zabytkowej Kopalni Srebra odbyło się szkolenie ratowników górniczych oraz policyjnych pirotechników, którzy doskonalili umiejętności pracy na wysokości.

Mundurowi podzielili się na dwie grupy n- pierwsza realizowała założenia szkolenia na wieży szybowej kopalni, a druga trenowała wykorzystanie technik linowych pod ziemią w szybie Żmija.

Służby ćwiczyły sytuację zagrożenia życia ludzkiego oraz mienia (ewakuacja osoby uwięzionej w szybie górniczym i na wysokości, a także rozpoznanie oraz neutralizacja ładunku wybuchowego na terenie kopalni). Wymiana doświadczeń pomiędzy ratownikami i policjantami, pozwoli odpowiednio przygotować ich na podjęcie wspólnych działań ratowniczych podczas wypadków.

Na zaproszenie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu w szkoleniu wzięli udział policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z terenu województwa śląskiego, wspierani przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. Był to już drugi taki trening na wysokościach w tarnogórskiej kopalni (pierwsze szkolenie odbyło się 10 października 2022 r.). Po części praktycznej szkolenia odbyło się oficjalne podsumowanie, w którym udział wziął Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Sławomir Bylicki, przedstawiciele Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz zaproszeni goście.