„No to cisnymy”, czyli bieg z zagadkami (niczym „escape room”) w szybie górniczym

Ponad 200 schodów do pokonania w ciemnej oraz wąskiej klatce schodowej i do tego (żeby nie było zbyt łatwo) kilka zagadek po drodze do rozwiązania. To nowa atrakcja, która wzbogaci ofertę turystyczną Zabytkowej Kopalni Srebra. „No to cisnymy”, czyli gra sprawnościowo-edukacyjna przeszła pierwsze pozytywne testy.

Inspiracją do stworzenia zabawy stała się… historia. Po ciężkiej szychcie na dole gwarkowie chcieli jak najszybciej znaleźć się na powierzchni, by zaczerpnąć świeżego powietrza i zwilżyć usta w szynku na grubie. Teraz do podziemi zjeżdża winda, ale kiedyś, takich udogodnień nie było. Dlatego gra będzie odbywała się w klatce schodowej kopalnianego szybu Anioł (przebudowanego z przedziału drabinowego na przedział schodowy w II połowie lat 90. XX wieku), który ma 40,5 m głębokości.

Trzeba było pokonać około 16 pięter. Każdy z uczestników zabrał ze sobą górnicze narzędzie, lampkę na hełm oraz kartę do zapisywania prawidłowych odpowiedzi. Po drodze musiał odnaleźć zagadki do rozwikłania. Brany pod uwagę był czas pokonania trasy oraz rozwiązania zadań.

Gra została przetestowana 20 grudnia podczas spotkania z dziennikarzami i influencerami, na które Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprosiło wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolią, która od kilku miesięcy jest partnerem strategicznym organizacji. Atrakcja wymaga jeszcze modyfikacji, ale w 2023 r. pojawi się w ofercie turystycznej tarnogórskiej kopalni z listy UNESCO.