Karol Dewor na barbórkę

4 grudnia, czyli w święto wszystkich górników na fasadzie budynku Zabytkowej Kopalni Srebra została odsłonięta kolejna tablica, upamiętniająca wyjątkową i ważną dla tarnogórskiego górnictwa postać. To Karol Dewor. Pierwszy przewodnik turystyczny.

Kolejna tablica

Tablicę wraz z inicjatorami ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej odsłonili jego prawnukowie Marek Dewor oraz Andrzej Winszczyk wraz z synem.

Cieszymy się, jako prawnukowie, że możemy tutaj dziś być. Żyje jeszcze wnuk Karola i mój ojciec, ale niestety jego stan zdrowia nie pozwala już na udział w uroczystości. Nasza babcia często opowiadała o Karolu. Chociaż byliśmy małymi bajtlami i jednym uchem to wpuszczaliśmy, a drugim wypuszczaliśmy, to niektóre fakty nadal pamiętamy – mówił wzruszony Marek Dewor.

To już szósta tablica na fasadzie budynku kopalni. Obok Dewora upamiętnieni w taki sposób wcześniej zostali: Alfons Kopia, Franciszek Garus, Józef Piernikarczyk, Feliks Piestrak oraz Fryderyk Antes.

Karol Dewor (16.07.1873 – 17.11.1953)

Urodził się we wsi Piaski pod Lublińcem, pracował od dzieciństwa w Kopalni Fryderyk. W lipcu 1884 r., jako 11-letni chłopiec, brał udział w uroczystościach 100-lecia jej działalności.

W okresie międzywojennym zaangażował się czynnie w badania tarnogórskich podziemi, służąc Piernikarczykowi, jako przewodnik odegrał w nich kluczową rolę. Nie doczekał powstania stowarzyszenia, bo zmarł w dniu zawiązania się organizacji.

Srebrna barbórka

Tego dnia tradycyjnie świętowała cała społeczność Zabytkowej Kopalni Srebra podczas barbórki w kopalni. Na początku msza św., a następnie biesiada. Podczas skoku przez skórę do braci przewodnickiej zostali przyjęci:

  • Julia Machura
  • Małgorzata Klabis
  • Robert Stanek
  • Pava Kazmin