Miała funkcjonować tylko do czasu otwarcia Zabytkowej Kopalni Srebra, ale zainteresowanie podziemnym przepływem łodziami było tak duże, że postanowiono jej nie zamykać. Sztolnia Czarnego Pstrąga, która obchodziła 60 lat działalności, to nadal jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego, a od kilku miesięcy także obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
2 grudnia 2017 r. w sali kinowo-konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, tuż po odsłonięciu na elewacji frontowej tablicy UNESCO, odbyły się uroczystości związane z 60. urodzinami Sztolni Czarnego Pstrąga. Najdłuższą w Polsce tego typu atrakcję, będącą od kilku miesięcy miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, odwiedziło do tej pory blisko 2,5 mln turystów.
Można śmiało powiedzieć, że 60 lat minęło jak jeden dzień. W 1957 roku zarządzana przez SMZT sztolnia otwarła swe podwoje dla zwiedzających. Czasy te pamięta Stanisław Wyciszczak, ostatni żyjący założyciel , zarządzającego obiektem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jeden z pierwszych przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga. Dziś i on i rodziny nieżyjących już budowniczy tej podziemnej Wenecji, a także zarząd organizacji, przewodnicy po sztolni, pracownicy SMZT i zaproszeni goście, wzięli udział w obchodach 60 lat działalności turystycznej Sztolni Czarnego Pstrąga.
Zgromadzeni gości, mogli oprócz archiwalnych filmów i wywiadów związanych ze Sztolnią, zobaczyć prezentację przedstawiającą historię obiektu aż do czasów współczesnych, a także zdjęcia przedstwiające najnowszą inwestycję przy szybie Sylwester, realizowaną ze środków SMZT. Zakończenie budowy zespołu dydaktyczno-turystycznego pozwoli na lepszy komfort obsługi zwiedzających.
Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie pamiątkowych medali z dla osób, które przyczyniły się do powstania tej niezwykłej, podziemnej trasy, a także rozwoju obiektu.