icon-news

WYSTAWA – Kopalnia Srebra Amalia w Srebrnej Górze

Wydarzenia 29.01.2020

Odkryto ją zupełnie przypadkowo i choć do końca nie wiadomo kiedy dokładnie powstała, są plany aby udostępnić ją turystom. Póki co historyczną kopalnię srebra Amalia leżącą na terenie Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku, oglądać można na wystawie fotograficznej, którą Fundacja Amalie Jan i Iwona Duerschlag zaprezentuje w Zabytkowej Kopalni Srebra – obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO

Zdjęcia z wnętrz kopalni, mapy i materiały historyczne, które były wskazówką przy poszukiwaniach a także projekt zagospodarowania przestrzeni wokół obiektu. W taki sposób odkrywcy historycznej kopalni srebra Amalia ze Srebrnej Góry prezentować będą dziedzictwo przemysłowe Dolnego Śląska, o którym jeszcze 5 lat temu mało kto wiedział.

Kilkadziesiąt plansz zawierających niezwykle ciekawy materiał fotograficzny można będzie podziwiać w budynku nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra, a konkretnie w galerii pod kopułą w godzinach otwarcia obiektu. Wstęp jest bezpłatny.

  

Wystawa to efekt współpracy Fundacji Amalie Jana i Iwony Duerschlagó ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza tarnogórską kopalnią od kilkudziesięciu lat i posiada duże doświadczenie w udostępnianiu tego typu obiektów.

Wystawa poświęcona historycznej kopalni Amalia to dobra okazją do promocji dolnośląskiego dziedzictwa górniczego, które w przyszłości ma zostać udostępnione zwiedzającym.

Podziemne korytarze historycznej kopalni Amalia biegną pod  ścisłym centrum Srebrnej Góry.  Odkryto ją zupełnie przypadkowo 13 listopada 2015 r. pod działką nabytą wcześniej przez Jana i Iwonę Duerschlagów

 

Punktem wyjściowym poszukiwań kopalni, były plansze umieszczone przez władze gminy informujące, w których rejonach Srebrnej Góry były prowadzone wcześniej prace górnicze. Informacja taka miała jednak charakter przybliżonej lokalizacji. Przypuszcza się, że informacja ta została zaczerpnięta z opracowania autorstwa Państwa Eufrozyny i Zygfryda Piątków: “Górnictwo rud metali w Górach Sowich”. Tam Krzysztof Krzyżanowski i Dariusz Wójcik przeczytali, że w srebrnej Górze, mieście, które wyrosło na kopalniach, nie ma w tej chwili żadnej.

 

Dokładniejszymi okazały się mapy z połowy XIX wieku znalezione przez Pana Dariusza Wójcika i Krzysztofa Krzyżanowskiego w Archiwum Państwowym w Katowicach. Bardzo pomocne okazały się też opisy wnętrza kopalni przekazane przez dr. hab. Tomasza Przerwę.

 

 

Ciekawostką jest to, iż kopalnię dla zwiedzających chciano uruchomić już prawie sto lat temu. Miało zajmować się tym specjalnie powołane konsorcjum. – Była ustalona już nawet taxa na 20 feningów za bilet i był wyznaczony emerytowany górnik do oprowadzania po kopalni. Bogate plany przerwał jednak wybuch pierwszej wojny światowej, a następnie światowy kryzys gospodarczy.

                            

Fundacja Amalie Jana i Iwony Duerschlagów czyni starania, aby w niedalekiej przyszłości podziemia kopalni były dostępne dla turystów. Póki co powstały plany na zagospodarowanie powierzchni. Autorem Koncepcji  jest Victoria Gisman -z pracowni projektowej WAK Kędzierzyn Koźle.  Koncepcja zakłada odtworzenie w okolicy wejścia do podziemi szeregu budynków, w których powstanie szlak ginących zawodów takich jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo oraz piekarstwo tradycyjne.

Sponsorem poszukiwań oraz patronem kopalni jest firma ESKADE-SYSTEM z Rybnika, producent poliwęglanowych świetlików dachowych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem