icon-news

Piknik na ul. Maszynowej

Wydarzenia 24.04.2019

Dziś pracę odkładamy na bok. Zamiast na grubę czy do parowozowni, ruszamy na skansen, by wreszcie zwolnić obroty i naładować akumulatory. Tam przy ul. Maszynowej sporo się dzieję. Ćwiczenia, animacje, industrialna strefa edukacyjna czekają. Będzie zdrowo i kolorowo. Zapraszamy na wyjątkowy piknik, w industrialnej scenerii Skansenu Maszyn Parowych, przy obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO. Bądźcie z nami 1 maja. Świętujmy święto pracy razem.

„Piknik na ul. Maszynowej” to nietypowa forma obchodów święta pracy. To nie tylko czas relaksu i odpoczynku to również edukacja poprzez zabawę na świeżym powietrzu, w industrialnej scenerii. Happening odbędzie się 1 maja, od 10.00 do 17.00, na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

REGULAMIN

Skansen Maszyn Parowych to jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych parowozów i wszelkiego rodzaju maszyn. Wydarzenie to będzie miało formę happeningu nawiązującego do historii kolejnictwa oraz przemysłu maszynowego miasta gwarków. Do dziś w świadomości mieszkańców nadal funkcjonuje pojęcie „Tarnowskie Góry – miasto kolejarzy”. W czasie jednodniowego festiwalu odbędzie się szereg zabaw, pokazów i warsztatów, których celem będzie wzrost świadomości dotyczącej roli jaką odegrała kolej i przemysł maszynowy od końca XIX do pierwszej połowy XX w.

W piknikowym programie: animacje, zabawy, gry dla dzieci,  industrialna strefa edukacyjna,  przejażdżka kolejką wąskotorową, płukanie srebra i wiele innych.

Tak ładowaliśmy akumulatory rok temu:

Wydarzenie jest kierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi, które pragną zdobywać wiedzę poprzez zabawę i udział w warsztatach. W czasie festiwalu na skansenie powstanie Industrefa Nauki i Zabawy, czyli zestaw 12 urządzeń tematycznych obsługiwanych przez grupę animatorów. Uczestnicy będą mogli uruchomić szare komórki i przymierzyć się do budowy własnych fantazyjnych węzłów kolejowych.

 

Przygotujcie się również na sporo zabaw na świeżym powietrzu. i ćwiczeń, które poprowadzą specjaliści z Fit Your Life i Galerii Fitnesu

 

W czasie pikniku będzie można przejechać się naszą małą kolejką skansenową.

Na zakończenie festiwal powiąże dziedzictwo przemysłowe z tańcem i muzyką. W sercu skansenu odbędzie się bowiem finał „Work it out – let’s dance”. To ogólnoeuropejskie wydarzenie, w którym biorą udział zabytki techniki zrzeszone w ramach Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Zabytkowa Kopalnia Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych są częścią tego szlaku. „Work it out” polega na wcześniejszym przyswojeniu opracowanego na zlecenie ERIH’a układu tanecznego, nawiązującego do ogólnoeuropejskich wartości, i wykonania wspólnego kilkuminutowego tańca. Odbędzie się on o jednocześnie w ponad 40 zabytkach techniki. 1 maja to dzień wolny od pracy. „Więcej na temat WORK it OUT.

Święto pracy w rytmie industrialnego tańca to nowa formuła, której zadaniem jest zwiększanie wiedzy wśród młodego pokolenia z dziedziny kultury i dziedzictwa przemysłowego regionu, a także wzrost uczestnictwa mieszkańców w kulturze przemysłowej województwa śląskiego. 1 maja tego roku, o godz. 15.00 goście w różnym wieku wykonają taniec „Work-it-Out”. Będą nosić kolorowe czapki pracowników (dostarczone przez ERIH) i zatańczą razem. W ten sposób bardziej się zintegrują z głównym wątkiem, jakim jest zachowanie i promowanie dziedzictwa.

Taniec finałowy poprzedzą liczne próby oraz ćwiczenia z ekspertami. Każdy, kto lubi się ruszać, będzie mógł dołączyć. Do udziału zostaną zaproszone szkoły, szkoły tańca, kluby fitness, kluby sportowe. Każdy może być częścią tego wydarzenia. . Nie chodzi o to, aby wypaść idealnie, to powinna być zabawa. Zdjęcia i filmy z występu tanecznego będą publikowane w mediach społecznościowych, będą udostępniane i natychmiast publikowane, co wpłynie na zwiększenie popularności kopalni i skansenu.

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem