icon-news

Kopalnia na 100

Wydarzenia 06.11.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości traktujemy wszystkich ulgowo, a z kotylionem na piersi można będzie odczuć jeszcze większą ulgę dla naszego portfela.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obniżamy cenę biletów wstępu do Zabytkowej Kopalni Srebra. Między 10 a 12 listopada wszystkich turystów traktujemy ULGOWO. Co to znaczy? W tych dniach obowiązuje jedna cena biletów – 30 zł / os.

Z kolei osoby, które pojawią się u nas z kotylionem na piersi lub innym emblematem niepodległościowym (własnoręcznie wykonaną flagą czy orzełkiem)*, otrzymają dodatkowy rabat. Wówczas wstęp do krainy Skarbnika kosztować będzie tylko 25 zł / os.

Kapsuła czasu i życzenia dla #niepodległa

Napisz życzenia dla przyszłych pokoleń i wrzuć je do kapsuły czasu umieszczonej 40 m pod ziemią, w komorze Zawałowej. Od soboty do poniedziałku papierową wersję życzeń przyjmuje w podziemiach legendarny ich duch, czyli Skarbnik. Kto odwiedzi kopalnię 10, 11 lub 12 listopada będzie miał okazję nie tylko spotkać strażnika podziemnych skarbów, ale również zostawić dla potomnych coś od siebie.

Łączą nas przemysłowe historie
Łączą nas pokolenia

Zabytkowa Kopalnia Srebra – geniusz inżynierii górniczej, obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO
Jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wys. ok 140 cm, to pozostałość po działającej do początku XX w. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne ekspozycja o tarnogórskim górnictwie kruszcowym, sklep z pamiątkami i minerałami, a także restauracja. Z kolei na powerzchni Skansen Maszyn Parowych – jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów.

Historia
Kopalnię łączą nie tylko przemysłowe historie, ale również cztery pokolenia, które zajmują się dziedzictwem przemysłowym. Podziemia dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w Tarnowskich Górach można zwiedzać od 1976 r. natomiast plany, koncepcje i pierwsze udane projekty uruchomienia w dawnych wyrobiskach trasy turystycznej, to już okres międzywojenny. W latach 20. rozpoczęły się badania podziemi tarnogórskich, a dekadę później fragment podziemi udostępniono do ruchu turystycznego. Przewodnikami po tych niezwykłych miejscach byli górnicy, zlikwidowanej w 1913 r. kopalni Fryderyk. Wśród nich m.in. nadsztygar Karol Dewor.

Gdy w 1922 r. Tarnowskie Góry znalazły się w granicach Polski, nie tracono nadziei na wznowienie wydobycia. Karol Dewor był jedną z nielicznych osób, która przyczyniła się do wznowienia wydobycia kruszców, na początku lat 20., w rejonie szybu Anioł. Karol Dewor był również autorem licznych artykułów w lokalnej prasie okresu międzywojennego.

Odwiedź również w tych dniach Sztolnię Czarnego Pstrąg. W związku z odzyskaniem niepodległości obniżyliśmy cenę biletów. Między 10 a 12 listopada wstęp do podziemi jest dla wszystkich w cenie biletu ulgowego (20 zł / os.). Szczegóły na www.sztolniapstraga.pl

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem