icon-news

Industriada 2020 w Zabytkowej Kopalni Srebra

Wydarzenia 16.09.2020

Już 26 września na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbędzie INDUSTRIADA – największy w Polsce festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. Zapoznaj się z naszym bogatym programem i weź udział w licznych wydarzeniach, zarówno podziemnych jak i tych organizowanych na powierzchni

Zabytkowa Kopalnia Srebra – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Motywem przewodnim tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Natura w przemyśle”. Z pozoru dwa odrębne światy staną w tym roku obok siebie, aby odkryć przed miłośnikami dziedzictwa industrialnego nowe spojrzenie na dzieje kultury przemysłowej naszego miasta, powiatu i województwa. Bez natury nigdy nie byłoby przemysłu. Jej żywioły i surowce zawsze stanowiły bazę jego rozwoju. Walka gwarków z wodą i wykorzystanie jej w celach spożywczych, zmysły węchu, dotyku, kolory, minerały, dźwięki, podziemna flora i fauna to źródła inspiracji do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. Mocno zakorzenione są także fakty historyczne jak np. wizyta w podziemiach tarnogórskich pod koniec XVIII w. słynnego przyrodnika, odkrywcy i podróżnika Aleksandra Humboldta, który badał w kopalni srebra grzyby i porosty. Wydarzenia są zgodne z motywem przewodnim, opracowanym przez ekspertów zajmujących się dziedzictwem kulturowym, współpracujących ze Szlakiem Zabytków Techniki. Wydarzenia te zostaną zorganizowane w dwóch obiektach. Oferta skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i pasjonatów techniki, stałych i nowych uczestników festiwalu, zamieszkałych w Tarnowskich Górach, na terenie powiatu tarnogórskiego i województwa śląskiego.

Wydarzeniu – zarówno w Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga – przyświeca hasło umieszczone przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskich we wniosku o wpis dziedzictwa gwarków tarnogórskich na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – Dzieło Natury, Sztuka Człowieka. Słowa te pochodzą ze Złotej Księgi Gości kopalni srebra z końca XVIII w. Ich autorem jest Henryk de Birnbaum, porucznik Jego Królewskiej Mości Króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natura obdarowała nas bogactwami mineralnymi, a człowiek wykorzystał zdobycze techniki i cywilizacji by po nie sięgnąć. Działalność przemysłowa przez wieki odciskała także piętno na przyrodzie.

ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

REGULAMIN IMPREZY

Wydarzenie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Górnictwa Węglowego i Powiatu Tarnogórskiego

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM ZWIEDZANIA KOPALNI <więcej>

INFOLINIA: pon – pt, 32 285 52 02 wew. 25, marketing@kopalniasrebra.pl 

09:00 – 19:00
Ciuchcia pod parą – przejażdżki kolejką

Para buch, koła w ruch, trzy pociągi wyruszają w trasę. Poproszę bileciki do kontroli.

Nie bez znaczenia Tarnowskie Góry nazywane są „miastem kolejarzy”. Największy węzeł kolejowy w Polsce znajduje się właśnie tutaj. Na naszym skansenie przy kopalni srebra zaroi się w związku z tym od pociągów. Na tory wyjadą aż trzy małe składy, w tym jeden napędzany przez lokomotywę parową. Nasze ciuchcie będą wozić będą nie tylko pasażerów, ale również drewno, mąkę i towary kolonialne.

Informacje dodatkowe

– cena: 6 PLN / os.
– dzieci do lat 3 przejazd mają bezpłatny
– bilety do nabycia na dworcu kolejki (tylko gotówką) lub w holu kopalni (kasa i sklepik – płatność kartą i gotówką)

09:00 – 20:00
Podróż do wnętrza ziemi – zwiedzanie fabularyzowane HIT

Niezwykła podróż do wnętrza ziemi, wyprawa do czasów rewolucji przemysłowej oraz pradziejów, czasów kształtowania się geologii i bogactw mineralnych, po które sięgali tarnogórscy gwarkowie

Wędrując razem z przewodnikiem napotkamy samego Aleksandra Humoldta, najsłynniejszego na świecie badacza, przyrodnika i odkrywcę, który w podziemiach stworzy stację badawczą, tak jak dwa wieku temu, gdy w kopalni srebra badał grzyby i porosty. Jedna z komór górniczych zamieni się z kolei w podwodny świat baśni, geologii i złóż mineralnych z okresu triasowego. Znajdziemy się na dnie wielkiego morza, co symbolizuje układ skał na tzw. stropie (suficie) kopalni. Na przystani dla łodzi odtworzymy historię powstania naszych bogactw mineralnych sprzed 200 mln lat. Grę świateł i efektów specjalnych uzupełni także mapping, pokazy i niezwykłe opowieści o podziemnym świecie górniczym, do którego od wieków zagląda przyroda.

Cena: 35 PLN

Informacje dodatkowe

– bilety dostępne tylko online, KUP BILET , zakładka ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA
– Zapoznaj się z nowym regulaminem zwiedzania
– Na terenie obiektu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust

10:00 – 19:00
Człowiek, który zrozumiał naturę – wystawa

Na jego cześć nazwano miasta, rzeki, pasmo górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę – a nawet morze na księżycu. W Tarnowskich Górach też był i to pod ziemią. Kto to taki?

Aleksander von Humboldt jest cenioną postacią w naukowym świecie. Był min. geologiem, podróżnikiem, naukowcem opisywał świat który widział dookoła a także odkrywał i opisywał nowe lądy. Jest także nazywany ojcem ekologii, jako pierwszy opisywał wpływ człowieka na naturę. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę. Odwiedził Tarnowskie Góry w 1792 roku i spędził tu prawie 3 tygodnie jako inspektor górniczy. Jednak pod ziemią dały znać o sobie jego prawdziwe pasje, czyli miłość do natury. górniczy. Jednak pod ziemią dały znać o sobie jego prawdziwe pasje, czyli miłość do natury.

10:00 – 17:00
Hałda ekologicznie – zwiedzanie z przewodnikiem

Czas na pierwszą w mieście wycieczkę w stylu eko – pojazdem elektrycznym z przewodnikiem na pokładzie.

  

Czas na pierwszą w mieście wycieczkę w stylu eko – pojazdem elektrycznym z przewodnikiem na pokładzie. Czerwony ekobus czekać będzie na Was na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra. Miejsce docelowe to tarnogórskie Uluru, czyli hałda popłuczkowa dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, opanowana przez niezwykłe rośliny zwane murawami galmanowymi. Pojazd elektryczny dowiezie Was do podnóża hałdy, dalej czeka Was spacer na szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy.

Cena: 20 PLN

Informacje dodatkowe

-bilety dostępne tylko online (KUP BILET), zakładka ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA
-częstotliwość wydarzenia
-co godzinę, ostatnie o 16:00

11:00 – 17:00
Fabryka mydła – warsztaty naukowe

Przemysł górniczy kojarzy się raczej z brudem, dlatego wciel się w rolę dawnego fabrykanta i rozpocznij produkcję własnego mydła.

Przemysł kojarzy się raczej z brudem. Mało kto wie, ale środki czystości m.in. dla górnictwa dostarczała słynna tarnogórska fabryka mydła Josepha Lukaschika. Spróbujemy zabawić się w dawnych fabrykantów i rozpocząć produkcję środków czystości dla górnictwa. W trakcie warsztatów goście Industriady własnoręcznie wytworzą pamiątkę z festiwalu w postaci pomarańczowego industriadowego mydła w kształcie serca. Dowiedzą się także o największych ciekawostkach związanych z mydłem – od starożytności aż do dziś.

Informacje dodatkowe
– Warsztaty zorganizujemy w sposób bezpieczny dla uczestników i prowadzących. W około 20-minutowych warsztatach będzie jednocześnie brała udział grupa nie większa niż 15 osób, które będą siedziały w pewnej odległości przy stole warsztatowym z zachowaniem aktualnych obostrzeń. – Gotowy produkt będzie można odebrać na stanowisku warsztatowym po około 30 minutach od zakończenia warsztatów wraz z opakowaniem, w którym będzie można zabrać mydełko do domu.

11:00 – 16:00
Eksperymentatorzy – pokaz naukowy

Zróbmy sobie mały eksperyment niczym wielki Aleksander von Humboldt. Odkryjmy tajemniczy suchy lód, pobawmy się światłem i kolorami oraz wykorzystajmy naturę w przemyśle.

 

Niespotykana uniwersalność naukowa i umiejętność łączenia doświadczeń z szeregu dziedzin spowodowała, że prace Alexandra von Humboldta dotyczą bardzo wielu zagadnień. Zajmował się on mineralogią, geologią, astronomią, zoologią i botaniką, a ponadto dał początek klimatologii, oceanografii i geografii roślin. Słowem: był wszechstronnym przyrodnikiem. Dziś, dzięki pasjonatom nauki, możemy poznać inspirujące i zachwycające doświadczenia, które niegdyś przyczyniły się do wielkich odkryć badacza! Zapraszamy do zapoznania się z eksperymentami ukazującymi magnetyzm i szeregiem doświadczeń związanych z aktywnym odkrywaniem właściwości substancji mineralnych. Będzie można poznać ciekawe właściwości roślin, ich przystosowania do życia w różnych warunkach klimatycznych. Jak powstaje tajemnicza mgła wydobywająca się ze szklanej kolby, czy ujawni swój sekret?

11:00 – 19:00
Bez maszyny ani rusz – uruchomienie maszyny

A oto maszyny, które nie śniły się filozofom. Zobacz je wszystkie na żywo – w ruchu i pod parą.

  

Przy kopalni uruchomimy specjalną strefę maszynową, dzięki której każdy uczestnik industriady będzie mógł zapoznać się z niezwykłymi wynalazkami, które ułatwiały życie naszym przodkom. Począwszy od śrutownika do mielenia mąki na śląski żur, poprzez parowy młynek do kawy, na mini lokomotywach parowych do transportu ludzi i materiałów kończąc. To połączenie przemysłu, który wykorzystywał do rozwoju dostępne zasoby naturalne, ale również życie codzienne górników poza pracą. Strefa pracować będzie tak długo, aż braknie nam pary.

Zapraszamy do naszego ekosklepiku pod chmurką – sprzedawać będziemy w nim mąkę na żur, kawę i inne specjały – wszystko wyprodukowane przez maszyny parowe.

12:00 – 13:15
Natura i przemysł oczami dorosłych: cyjanotypia – warsztaty kreatywne 

Niesamowita, zjawiskowa technika fotograficzna pochodząca z połowy XIX wieku; cyjanotypia, czyli wykonywanie odbitek fotograficznych z przezroczy foto, szablonów z papieru czy roślin przy pomocy…światła słonecznego.

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: kontakt@gorykultury.com

Informacje dodatkowe

Warsztaty dla dorosłych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Stoły będą dezynfekowane po każdej grupie.

13:15 – 14:45
Natura i przemysł oczami dorosłych: wertykalne ogrody – warsztaty kreatywne

Wiszące ogrody to zamknięte w ramie sukulenty do powieszenia na ścianie, które pomogą zazielenić nawet najmniejszą przestrzeń

Humboldt uważany jest za jednego z najwybitniejszych botaników. Podczas swojej wyprawy opisał ponad 60 tysięcy okazów. Zapraszamy do wzięcia udziału w niecodziennych warsztatach tworzenia wiszących, zielonych obrazów, które są pięknymi i żywymi dekoracjami wnętrz.

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: kontakt@gorykultury.com

Informacje dodatkowe

Warsztaty dla dorosłych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Stoły będą dezynfekowane po każdej grupie.

15:00 – 16:30 
Natura i przemysł oczami dorosłych: string art – warsztaty kreatywne

Liście i kwiaty z nitek? Przy string arcie ogranicza nas jedynie wyobraźnia

Wystarczą gwoździe i kolorowe sznurki, by wyczarować każdy możliwy obrazek. To technika, która od wielu lat podbija serca tych mniej i bardziej zaawansowanych rękodzielników.

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: kontakt@gorykultury.com

Informacje dodatkowe
Warsztaty dla dorosłych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Stoły będą dezynfekowane po każdej grupie.

16:30 – 18:00
Natura i przemysł oczami dorosłych: industrialne kwietniki – warsztaty kreatywne

Makrama to obecnie niezwykle modna technika, którą stosowano już w starożytności.

 

To wyplatanie i wiązanie sznurków bez użycia narzędzi. Podczas warsztatów można poznać podstawowe sploty i zrealizować prosty projekt – kwietnik.

Rezerwacja wydarzenia
E-mail: kontakt@gorykultury.com

Informacje dodatkowe
Warsztaty dla dorosłych. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Stoły będą dezynfekowane po każdej grupie.

12:00 – 15:00
Natura i przemysł oczami dzieci: breloki z recyclingu – warsztaty kreatywne

Dla zabicia czasu, wyjątkowa lekcja ekologii w iście industrialnych barwach. Gotowi do pracy?

Zapraszamy na blok warsztatów przyrodniczo-artystyczno-ekologicznych przeznaczonych dla dzieci.

Na naszych najmłodszych uczestników czekają:
– breloki, czyli recykling w czystej postaci
– wykorzystanie skrawków materiału do stworzenia uroczych breloków

Informacje dodatkowe
Stoły będą dezynfekowane co 15 min.

15:00 – 18:00
Natura i przemysł oczami dzieci: robale z drucików – warsztaty kreatywne

Dla zabicia czasu, wyjątkowa lekcja ekologii w iście industrialnych barwach. Gotowi do pracy?

Zapraszamy na blok warsztatów przyrodniczo-artystyczno-ekologicznych przeznaczonych dla dzieci.

Na naszych najmłodszych uczestników czekają:
– breloki, czyli recykling w czystej postaci
– wykorzystanie skrawków materiału do stworzenia uroczych breloków

Informacje dodatkowe
Stoły będą dezynfekowane co 15 min.

17:00 – 19:00
Rachuba Świata – pokaz filmowy

Pokazy kinowe filmu „Rachuba Świata” w reż. Detleva Bucka.

Jest początek XIX wieku. Aleksander von Humboldt (Albrecht Schuch) z pochodzenia jest szlachcicem związanym koneksjami z księciem Brunszwiku. Z kolei Carl Friedrich Gauss (Florian David Fitz) to ubogi chłopak, który dzięki staraniom nauczyciela – otrzymuje stypendium naukowe. Różni ich niemalże wszystko, a jednak łączy świat odkryć i nauki. W 1828 roku obaj naukowcy spotykają się na kongresie w Berlinie.

19:00 – 20:30
Prywaciarze – impreza muzyczna

Najbardziej na świecie kochają winyle

Prezentują muzykę w niecodziennej formie. W tym co robią najważniejsza jest czarna płyta. Ich zdaniem to niezbędny element imprezy, na której chcielibyśmy być. Prywaciarze nawiązują do tradycji prywatek, ale budują nowy kontekst tego zjawiska.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem