icon-news

Industriada 2019 – Wielka feta na grubie

Wydarzenia 23.05.2019

Tarnowskie Góry miastem przyszłości? Takie wizje snuł w okresie międzywojennym ówczesny burmistrz miasta Fryderyk Antes. W podziemiach chciał uruchomić pierwszą w Polsce kopalnię pokazową i stworzyć prężny ośrodek turystyczny. Pierwsze sukcesy ma już na swoim koncie. Trzeba to uczcić. Czas więc na wielką fetę na grubie, czas na INDUbal w Zabytkowej Kopalni Srebra. Pełną Moc nasza INDUSTRIADA osiągnie 8 czerwca.

Zapoznaj się z naszym programem, fedrujemy dla Was cały dzień !

Wszyscy jesteśmy przemysłowcami i każdy z nas chce być na bieżąco. Nasza INDUSTRIADOWA gazeta, czyli Dziennik Industrialny, jest już do pobrania. Znajdziecie w niej nie tylko ciekawostki historyczne, ale również program festiwalu oraz kilka przydatnych informacji: jak ubrać się na potańcówkę oraz jak się do nas dostać. Gazeta stylizowana na okres międzywojenny będzie również rozdawana w formie papierowej – przed INDUSTRIADĄ oraz w czasie festiwalu. Szukajcie naszych retro gazeciarzy. Do zobaczenia 8 czerwca !

PROGRAM

Zapoznaj się z REGULAMINEM INDUSTRIADY I WYKORZSTANIEM WIZERUNKU

9.00-20.00 SREBRNY EXPRESS – przejażdżka kolejką wąskotorową
9.00-20.00 EKSPEDYCJA ZE SZTYGAREM – zwiedzanie z przewodnikiem
10.00 – 18.00 RETROPOSTACI – performance
10.00 – 18.00 KOPALNIA DOŚWIADCZALNA – warsztaty kreatywne
10.00 – 18.00 PŁUKANIE RUDY ZE SZTYGAREM – warsztaty
11.00 – 16.00 RETROWIZJA – warsztaty plastyczne
11.00 – 17.00 W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE – warsztaty kreatywne
11.00 – 16.00 GRYFNE LIMUZYNY – wystawa maszyn
12.00 – 16.00 FABRYKA ZDJĘĆ – warsztaty kreatywne
12.00 – 16.00 RETROSELFIE – ścianka fotograficzna
12.00 – 15.00 ZRÓBMY SOBIE INDUGRĘ – warsztaty kreatywne
17.00 – 18.00 DŻENTELMENI I GORSZYCIELKI – pokaz mody
19.00 – 21.00 i 22.00 – 00.00 POTAŃCÓWKA NA GRUBIE
21:30 KRÓL JEST TYLKO JEDEN – widowisko wielkoformatowe

 

SREBRNY EXPRESS – przejażdżka kolejką 9.00-20.00

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

– 5 zł / os.
– dzieci do lat 3 przejazd mają bezpłatny

EKSPEDYCJA ZE SZTYGAREM – zwiedzanie z przewodnikiem 9.00-20.00

Kopalniani przewodnicy zamienią się w górników dawnej gruby Fryderyka, by przybliżyć nieznane dotąd wątki dotyczące wznowienia wydobycia rudy oraz turystyki podziemnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Nadanie kopalni nowego życia i powstanie podziemnego muzeum było okazją do wielkiego świętowania. Multimedialna ekspozycja, zejście do podziemi klatką szybową, przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m i niesamowite opowieści o podziemiach, które zachwycały turystów już w latach 30-stych XX wieku.

– 32 zł / os.  dla wszystkich   KUP BILET: 

RETROPOSTACI – performance 10.00 – 18.00

Szczudlarze i aktorzy w stylizowanych strojach z epoki przemykać będą podczas Industriady między gośćmi, zaczepiając ich, robiąc sobie z nimi zdjęcia, zapraszając do brania udziału w atrakcjach. Wspierać ich będą panowie na bicyklach, niezwykłych rowerach, które w Tarnowskich Górach można zobaczyć jedynie podczas „Dni Tarnogórskich Gwarków”, a także kataryniarz, pucybut czy golibroda, który na skansenie uruchomi swój niewielki zakład.

KOPALNIA DOŚWIADCZALNA – warsztaty kreatywne  10.00 – 18.00

Nasza industrialna strefa zabaw i doświadczeń to połączenie zabawy i nauki. Z nami dowiesz się o podstawowych zasadach rządzących naturą i zdobędziesz umiejętności techniczne, nauczysz się koordynacji, logicznego myślenia i współpracy. Kopalnia doświadczalna, to uniwersalna atrakcja dla całych rodzin – bawi dzieci, młodzież, a nawet dorosłych.

PŁUKANIE RUDY ZE SZTYGAREM – warsztaty  10.00 – 18.00

Zabawa nawiązująca do historii niewielkiej kopalni prowadzącej w Tarnowskich Górach działalność wydobywczą z początkiem lat dwudziestych ubiegłego wieku. Do obróbki wydobywanej z szybu Anioł (to ten sam szyb, na którym posadowiony jest dziś budynek Zabytkowej Kopalni Srebra) rudy, wykorzystywano niewielką płuczkę zasilaną często psującą się lokomobilą. Zarządzał nią nadsztygar Karol Dewor. Uczestnicy wcielą się w Jego pracowników. Ich zadaniem będzie wypłukać jak największą ilość rudy w jak najkrótszym czasie.

RETROWIZJA – warsztaty plastyczne  11.00 – 16.00

Kopalniany plener czas zacząć. Warsztaty plastyczne na terenie Skansenu Maszyn Parowych to już tradycja. Tym razem wcielicie się w przedwojennych artystów plastyków, architektów i wizjonerów, aby stworzyć futurystyczną wizję budynku nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra.

W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE – warsztaty kreatywne 11.00 – 17.00

Zajęcia dla dzieci z lokalnym tarnogórskim klubem krótkofalarskim (Klub Łączności LOK SP9KDU), który łączyć się będzie z całym światem. Dzieci nauczą się tu obsługi telegrafu i alfabetu Morse’a, który w okresie międzywojennym był nadal używanym środkiem do komunikacji. Chętni będą mogli nauczyć się nadawać telegrafią własne imię i zdobyć okolicznościowy “Certyfikat ukończenia I-szej lekcji nauki telegrafii”. Najbardziej odważni po przeszkoleniu będą mogli pod nadzorem Kierownika Radiostacji Klubowej spróbować przeprowadzić łączność na pasmach amatorskich ze stacjami krótkofalarskimi spoza Polski.

FABRYKA ZDJĘĆ – warsztaty kreatywne 12.00 – 16.00

Budynek dawnej maszynowni, która przez ponad 3 dekady obsługiwała górniczą szolę Zabytkowej Kopalni Srebra, zamieni się w zakład fotograficzny Jana Melcera, tarnogórskiego fotografa okresu międzywojennego. W industrialnej przestrzeni zobaczycie jak wyglądało miasto gwarków przed wybuchem wojny, dowiecie się w jaki sposób wywoływano zdjęcia i jakie zdobycze techniki wówczas stosowano. W kadrach uwiecznione zostaną również postaci, które odwiedziły Wolne Miasto Górnicze.

GRYFNE LIMUZYNY – wystawa maszyn 11.00 – 16.00

W okresie dwudziestolecia wojennego posiadanie samochodu uważane było za luksus, nic więc dziwnego, że z takich możliwości transportowych korzystali ludzie z pierwszych stron gazet, politycy i artyści. Udając się na bal czy huczne przyjęcie, samochód spełniał rolę nie tylko środka transportu, ale również świadczył o wysokiej pozycji społecznej. Planujemy więc zaprezentować królów i królowe śląskich szos z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych pojawią się perełki świata motoryzacji.

RETROSELFIE – ścianka fotograficzna 12.00 – 16.00

Bogaty wybór industrialnych akcesoriów (peruk, kapeluszy, cylindrów, meloników, bród, wąsów, okularów) oraz tabliczek z zabawnymi hasłami – wszystko w industrialnym klimacie. Z taką pomocą i w dobrze dobranym miejscu na terenie kopalni i skansenu uczestnicy Industriady zrobią sobie najlepsze selfie, które od razu wrzucą na swoje ulubione media społecznościowe!

ZRÓBMY SOBIE INDUGRĘ – warsztaty kreatywne 12.00 – 15.00

Warsztaty tworzenia industriadowych gier i zabawek, które będzie można zabrać do domu.Zróbmy sobie grę! W trakcie naszych warsztatów, z pomocą naszych prowadzących uczestnicy zrobią własną grę z industrialną/Industriadową tematyką i grafiką, a gotową grę zabiorą na pamiątkę do domu!

DŻENTELMENI I GORSZYCIELKI – pokaz mody 17.00 – 18.00

Międzywojenna moda nie przemija i wciąż inspiruje. Przed wielkim balem warto zobaczyć jak ubierały się osoby z pierwszych stron gazet oraz zwykli mieszkańcy II RP. Zaprezentujemy gościom INDUSTRIADY nie tylko dawne stroje, ale również omówimy historię mody tego okresu.

          

                                   

POTAŃCÓWKA NA GRUBIE – 19.00 – 21.00 i 22.00 – 00.00

Wydarzenie będzie wieńczyć cały dzień atrakcji, a będzie nawiązywać do otwarcia kopalni pokazowej „Bolesław Śmiały”. Otwarcie było wielkim wydarzeniem, a lista osobistości, która pojawiła się na otwarciu jest imponująca. Sala restauracji „10 stopni” zostanie zaadaptowana na salę balową nawiązującą stylem do czasów II Rzeczpospolitej.

               

Zaprosimy uczestników potańcówki do stworzenia kreacji w stylu lat 30, oprawę muzyczną zapewni z kolei zespół wykonujący muzykę z tamtych lat. W trakcie potańcówki, jako przerywnik pojawi się kabaret nawiązujący do tych przedwojennych. Wprawne oko możne również zauważyć fotobudkę z odpowiednim tłem i gadżetami, gdzie każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie „w starym stylu”.

Modowe rady Madame Anny

red. Anna Gołkowska Dymarczyk – Prezes Stowarzyszenia Góry Kultury

Kryzys 1929 odchodzi w zapomnienie, lecz odcisk, który pozostawił na modzie jest wciąż zauważalny. Tak wielu modystów i krawców porzuciło prestiżowe, naturalne tkaniny na rzecz sztucznych odpowiedników. Konserwatywne elegantki nie sięgną po nylon, jednak te nowoczesne łaskawym okiem patrzą na zdobycze techniki.

Ale, ale. Dość o technikaliach. Wszak tu o modzie rozprawiamy! Dostawszy od mojej eleganckiej, dalekiej krewnej z samego Paryża najnowsze żurnale, czuję się w moralnym obowiązku podzielić z Wami, drogie czytelniczki (i czytelnicy! Bo któż wyciąga sakiewkę…) poradami, co dziś się nosi na salonach w światowych stolycach, a co my, własnym sumptem możemy stworzyć na bal. Gdyż tak! Wielki bal nas czeka, a wskazówki zegara nieubłagalnie biegną po tarczy, zrywając kolejne kartki kalendarza, gdy czarne chmury nachodzą znad Europy… ach… ale, ale, Eviva l’arte!

Która z nas pamięta bezkształtne, ozdobne, jednak bezkształtne sukienki naszych matek. Ach ta moda powojenna. Toż to odbiera kobiecie jej kształty, gubi sylwetkę, gdzie tu kibić, gdzie tu dekolt. Jak dobrze, że nasze pokolenie powraca do akcentowania tego co w kobiecie najpiękniejsze, zaznaczając, podkreślając, odsłaniając, falując włosy. Praktycznie, elegancko i kobieco – tak się teraz nosi na świecie. My, kobiety wychodzimy z domów, potrzebujemy więc strojów, które nas krępować nie będą.

Ale co wieczorem? Odsłaniamy i błyszczymy! Paryż i Mediolan nosi teraz długie do ziemi suknie szyte ze skosów, które przepięknie modelują postawę. “Wężowa” sylwetka emanuje życiem i ruchem. Fantazyjne cięcia, asymetryczne doły sukien, gra lśnień oraz kwiecistość tkanin. Często posiadają fantazyjne rozcięcia ukazujące nogę aż do kolana! Wieczorowe toalety stworzone są ze srebrnych i złotych lam, lśniących jedwabi oraz lekkiego weluru. Nie brakuje ozdobnych dżetów, połyskliwych kamieni. Wieczorowe suknie coraz więcej odkrywają . Nagie są ramiona oraz mocno wydekoltowane plecy. Wybierzmy więc połyskliwą, na pozór prostą, długą suknię i zostańmy gwiazdami wieczoru za pomocą czarodziejski różdżki naszej matki chrzestnej – zdolnej krawcowej.

Zaczarujmy naszą toaletę dodatkami – futra, koronki, perły i pióra – elementy, które elegantki noszą na potęgę. Fale, loki, misterne upięcia – włosy mogą być swobodnie rozpuszczone, ciekawie upięte czy z przedziałkiem na boku. Coraz częściej sięgamy po ozdoby do włosów – spinki, opaski i woalki. Dzięki nim kobiety wyglądamy jeszcze bardziej zmysłowo. Triumfy zaczyna święcić trwała ondulacja, która wyprodukuje na naszej głowie mnóstwo drobnych loczków – nie bójmy się tych nowych wynalazków.

 

 

Nadal nosimy czerwone usta, jednak nadajemy im dużo pełniejszy wygląd. Kreska na powiece niech będzie subtelna, cienie pastelowe i starannie dobrane do koloru stroju. W modzie jest naturalna cera, lekko zaróżowiona, podkreślona niewielką ilością pudru.

Gdy tylko pojawi się okazja wizyty w cudzie techniki jakim jest kino – nie zastanawiajcie się długo! Spójrzcie na hollywoodzką gwiazdę Veronice Lake z blond lokami i powłóczystym wzrokiem, na Gretę Garbo, ikonę ze mroźniej Skandynawii, której długie do ziemi kreacje przyprawiają niejedną elegantkę o szybsze bicie serca czy na Błękitnego Anioła, Marlenę Dietriech, która odważnie sięga do męskiej szafy szukając inspiracji.

Panowie! Wasza sylwetka w tej dekadzie jest silna i postawna! W modzie są marynarki powiększające tułów, o kwadratowej linii kroju, z poduszkami, i zwężonymi rękawami. Marynarki, koniecznie dwurzędowe niech mają nie 4, a 6 a nawet 8 guzików. Wasz garnitur jest niczym Wasza zbroja – całość uzupełniają szerokie spodnie, sprzyjającymi swobodzie ruchów. Na głowie niech pojawi się popularny kapelusz trillby czy homburg.

 

A strój wieczorowy? Frak lub smoking, połyskliwe lakierki, białe rękawiczki- obowiązkowo! Nie wątpię w Waszą dbałość o higienę, ale obejmując kibić Waszej partnerki nie chcecie przecież niczym ubrudzić delikatnych tkanin spowijających jej sylwetkę. Na szyję zarzućcie biały szalik, na ramiona płaszcz bez rękawów, lub długą marynarkę – gehrock. Lico ogolone, wąs podkręcony, włosy wypomadowane i perfumy – byle nie za mocne. Wasza partnerka ma omdlewać z innych powodów w Waszych ramionach.

Spójrzcie na ikony – Freda Astaire czy Garego Coopera. Eleganccy, ale naturalni. Pełni szyku i klasy – jakby się tacy urodzili.

Wieczorem, gdy mrok zapadanie, a światło padać będzie jedynie z lamp gazowych, stańmy się zjawiskiem – w długiej, migotliwej sukni, czy w eleganckim fraku, i z tajemniczym, zamglonym wzorkiem dajmy się porwać niezwykłej atmosferze balu…

                                                 

KRÓL JEST TYLKO JEDEN – widowisko wielkoformatowe  21:30

Wyjątkowy, jednorazowy, oparty na przeżyciach i emocjach koncert „Król jest tylko jeden. Silver disco”
– wydarzenie plenerowe inspirowane bezpośrednio analogią rozwoju miasta Tarnowskie Góry do
poczynań wielkiego władcy Bolesława Śmiałego. To bez wątpienia jedyny w swoim rodzaju koncert,
sięgający jednak po elementy sztuki opowieści, performance’u, teatru tańca oraz sztuk wizualnych.
Podobnie, jak wielowątkowa jest historia industrializacji, dynamicznego wzrostu gospodarczego i
nieszablonowych pomysłów Tarnowskich Gór, tak koncert połączy w sobie warstwę muzyczną, grę
aktorską, efekty świetlne, dymne, projekcje i multimedia.

Widowisko realizuje: fanpejdż

Wydarzenie przygotowywane na finał INDUSTRIADY w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie
miało futurystyczny, nowatorski charakter, nie zapominamy jednak o „zabawowej” tematyce
tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Warstwa wizualna, przygotowana przez twórców filmowych będzie miała cechy ekspresjonistyczne,
czyli awangardową estetykę, elementy metafizyczne, dramatyzm, emocjonalność, dynamiczność,
wizyjność, zaangażowanie społeczne. W materiale wykorzystane zostaną filmy i zdjęcia historyczne,
dostarczone przez Kopalnie Srebra.

Sam koncert, spektakl, pokaz plenerowy definiowany jest jako współczesna forma widowiska
odgrywanego w miejscach nieteatralnych, wkraczająca w życie codzienne miasta, chętnie wykorzystująca
jego naturalne, otwarte przestrzenie, czy – jak w przypadku Industriady w Kopalni Srebra – dachy.
Zróżnicowane formy przedstawień plenerowych wywodzą się z typu teatru enwironmentalnego,
znoszącego tradycyjny podział między sceną a widownią. Główne cechy teatru plenerowego to próby
ujarzmienia pejzażu.

Koncert „Król jest tylko jeden. Silver disco” realizowany jest na podstawie wnikliwego badania i
adaptacji walorów teatralnych przestrzeni otwartej. Grany jest w naturalnej, otwartej przestrzeni, którą
trzeba zaadaptować. Posługuje się rozmachem, specyfiką teatru ognia, światłem i muzyką. Synteza
obrazu, dźwięku i przestrzeni koncertu dopełniona będzie „wchodzeniem” w przeżycia publiczności.

Na estradzie na dachu wystąpi trio Vincente Grotesque, ze swym charyzmatycznym frontmanem –
Rafałem Śpiewakiem. Jest to unikatowy projekt, w którym łączy muzykę, teatr jednego aktora,
absurdalny kabaret, poezję i opowieści rodem ze snu. Każdy jego występ jest jedyny w swoim rodzaju,
niepowtarzalny. Podczas tego industrialnego wieczoru Trio Vincenta zaprezentuje m.in. kilka nowych,
premierowych aranżacji stworzonych z myślą o klimacie Kopalni Srebra.

Artyści planują poddać przekładowi intersemiotycznemu i przedstawić własną interpretację utworu
„Tarnogórski dzwoneczek”. Warstwa narracyjna zostanie oparta częściowo na poemacie Stanisława
Wyspiańskiego „Bolesław Śmiały” – utworze napisanym w mistrzowskim stylu, plastycznie, pięknie,
refleksyjnie.

Sceny taneczne czerpać będą z technik współczesnego teatru tańca i form tradycyjnych z wykorzystaniem
rekwizytów. Wertykalne umiejscowienie scen tańca i wykorzystanie lin i gum, obrazuje nieszablonowość
myślenia tarnogórskich wizjonerów, wybieranie drogi nie najłatwiejszej, a najbardziej wyjątkowej.
Istotnym elementem całości przedsięwzięcia będzie mariaż muzyki oraz słów – nowoczesny industrial
skorelowany ze słowami zapisanymi w historii – mariaż skłaniający ku refleksji.

Całość przedstawiona zostanie z brawurową swadą, należną inspirującej historii, będącą także znakiem
rozpoznawczym kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę, opierającego swe prezentacje na
wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima,
fireshow. Happeningi, na które składały się monologi aktorskie oraz warsztaty artystyczne, autorstwa
Lufcik na Korbkę „Legendy śląskich przemysłowców” i „Industria jest kobietą” zostały wybrany
dwukrotnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wydarzeniem promującym Święto
Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA w Krakowie. Dla obiektów Szlaku Zabytków Techniki
Województwa Śląskiego, Lufcik na Korbkę przygotował szereg dedykowanych przedstawień,
nawiązujących do ich historii i tradycji z ujęciem współczesnej tematyki. Wśród nich znajdują się między
innymi widowiska przygotowane na Rozruch Industriady w Siemianowicach Śląskich np. „IndustreElle –
Industria jest kobietą” czy „Pan Fitzner dogląda kotłów”, czy uliczny happening „STOP SMOG”.

Rafał Śpiewak, artysta wszechstronny, animator, wokalista, scenograf, tekściarz, poeta, twórca rysunków
– artysta wszechstronny. Jeden z najbardziej znanych, oryginalnych i osobliwych performerów w Polsce,
będący prawdziwą bombą energetyczną. Półfinalista programu Mam Talent,
finalista programu Zostań Gwiazdą Filmową, zwycięzca Ulicznego Festiwalu Osobliwości. To świetna
wartość dodana przedstawienia, gorąco sugerujemy wykorzystać ją w sposób PRowy.

Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki. Ich misja opiera się na poszukiwaniu nowatorskich i
oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy stworzony
spektakl jest w znacznym stopniu podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. To
ważne, aby wejść w dialog z architekturą, rozpoznać jej ruchowy potencjał, nie poprzestając jedynie na
biernej interpretacji obrazu. Cenne w ich pracy twórczej inspiracje pochodzą z historii i tradycji
lokalnych. Chcą, aby sytuacja przedstawienia była szczególnym rodzajem spotkania aktora z widownią,
rodzajem relacji, w której uczymy się od siebie nawzajem nie pozostawiając miejsca na ignorancję wobec
drugiego człowieka.

Zespół fireshow Heksy, to młodsza siostra kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę. Artyści z iskrą,
którzy w swoich pokazach łączą taniec, ogień i pirotechnikę. Zaczarują scenę, swoim magicznym tańcem,
poskromią ogień i zaprezentują sztuczki, których nie warto próbować w domu. W swoich występach
używają specjalistycznych rekwizytów, takich jak: levistick, wachlarze, poi, staff, double staff, transfery
ognia po ciele, połykanie ognia, palm torch oraz elementy pirotechniczne.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem