icon-news

INDUSTRIADA 2018: PEŁNA MOC 9.06

Wydarzenia 17.05.2018

Pierwsza w Europie zabawa typu room escape zlokalizowana w szybie górniczym, tajemnicze arystokratki w czeluściach kopalni, a także niecodzienne pokazy manipulacji światłem i będący nadal po parą potężny zabytkowy walec. To tylko niektóre atrakcje tegorocznej INDUSTRIADY, która odbędzie się już 9 czerwca na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Zapoznaj się z regulaminem Industriady<kliknij>

 – ODSZUKAJ W PROGRAMIE – BARDZO POLECAMY

Największy w Polsce festiwal zabytków techniki osiągnie pełną moc 9 czerwca w ponad 40 obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Dla Zabytkowej Kopalni Srebra, jednej z gwiazd tego szlaku, będzie to pierwsza INDUSTRIADA od otrzymania zaszczytnego tytułu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.

W tym roku Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach wydobędzie na światło dzienne nieznaną szerzej rolę kobiet w tarnogórskim górnictwie. “Chcemy, aby w świadomości naszych gości utkwiły konkretne historie i konkretne postaci kobiet. Na kartach historii zapisały się one w kilku wymiarach – jako specjalistki wywodzące się z klasy robotniczej, a także kobiety z wyższych sfer, które zapoczątkowały regionalną turystykę industrialną” – mówi Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza kopalnią.

“Zwiedzając nasze podziemia będzie można wziąć udział w niecodziennych pokazach manipulacji światłem. Oczom turystów ukażą się dwie przedstawicielki świata wielkiego przemysłu i wielkich fortun. W blasku laserów, w takt elektryzującej muzyki pokażą się w roli industrialnych turystek, które od końca XVIII w. podziwiały zdobycze techniki i przyglądały się jak funkcjonuje tutejsze górnictwo – tłumaczy Grzegorz Rudnicki koorynator INDUSTRIADY z ramienia SMZT i dodaje, że “przemierzając górnicze korytarze i komory będzie można spotkać dodatkowo kilka ciekawych postaci z epoki węgla i pary.

“Hitem może okazać się gra typu room escape, którą zlokalizowaliśmy w szybie górniczym. Będzie to najbardziej oryginalny i jak sądzimy pierwszy tego rodzaju pokój zagadek w Europie” – dodaje Grzegorz Rudnicki. W dniu INDUSTRIADY szyb Anioł zamieni się w arenę wielkiej gry. Początek to mroki kopalni i wspinaczka wąską klatką schodową 40 m w górę.

Będzie to pierwsza INDUSTRIADA od otrzymania przez kopalnię zaszczytnego tytułu obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. “Tytuł ten zobowiązuje, dlatego wydobywamy ku światłu nasze najważniejsze skarby i najciekawsze historie” – podkreśla Marek Kandzia, Przewodniczący Zarządu SMZT . “Poprzez różnorodne warsztaty oraz pokazy, organizowane zarówno pod ziemią jak i na powierzchni, goście INDUSTRIADY dowiedzą się również jak wyglądało życie rodzinne kobiet zatrudnionych w kopalni, które szyby nazywano na cześć płci pięknej oraz jak działały niezwykłe maszyny, które zrewolucjonizowały tutejszy przemysł” – dodaje z kolei Stanisław Karcz, członek zarządu SMZT i koordynator ruchu turystycznego w Zabytkowej Kopalni Srebra.

Na terenie przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych powstanie specjalna strefa zabaw i doświadczeń, która nawiązywać będzie do historii tarnogórskich płuczkarek, czyli pracownic zakładów uzdatniania rudy będących częścią kopalni. “Udowodnimy, że kobiety nie odstawały wiedzą i doświadczeniem od mężczyzn i świetnie sprawdziły się jako przemysłowe specjalistki, wdrażające się w świat techniki i zasad nauki” – tłumaczy członek zarządu SMZT Sławomir Ziemianek.

“Dzięki współpracy z czeskim muzeum dawnych maszyn w Žamberku w Tarnowskich Górach znów poczujemy siłę pary. Po naszym skansenie jeździć będzie zabytkowy walec parowy. Będzie to pierwszy tego typu pokaz w naszym mieście” – mówi wiceszef SMZT Zbigniew Pawlak. W dniu INDUSTRIADY budynek dawnek dawnej maszyny wyciągowej

W programie także gra terenowa INDUfrele z elementami zagadek logicznych, płukanie srebra, przejażdżka kolejką, warsztaty bębniarskie, plastyczne, a także teatr cieni w sali kinowej kopalni. To wydarzenie skierowane jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Składać się będzie ze spektaklu teatru cieni oraz warsztatów dla dzieci. “Podczas spektaklu zaprosimy widzów na opowieść z pogranicza baśni, osadzoną w realiach XIX-w. “– wyjaśnia Grzegorz Rudnicki

Intensywny dzień wypełniony przemysłowymi historiami kobiet warto zakończyć z pompą, instalując się w okolicy kopalnianej restauracji 10 STOPNI. Tu będzie można nie tylko naładować baterie, ale także wrzucić coś na ruszt, wypróbować lokalne piwo “TARNOGÓRSKIE” i posłuchać energetyzujących dźwięków serwowanych przez lokalnych DJ’ów.

Tajemnice kopalni – zwiedzanie fabularyzowane
Damy z laserem – pokaz efektów specjalnych w podziemiach 
Zaginione Siostry – escape room
INDUspecjalistki – strefa zabaw i doświadczeń 
INDUfrele – gra terenowa 
Żywe srebro – teatr cieni i warsztaty
Machinowóz – uruchomienie walca parowego 
Maszynownia – wykład i warsztaty
10° CHILLOUTU – set DJ-ski i strefa relaksu 
Srebrny express – przejażdżka kolejką
Skarbnica dźwięków – koncert i warsztaty gry na bębnach i beczkach
Żądza pieniądza – płukanie srebra
Fabryka talentów – warsztaty plastyczne

Tajemnice kopalni – zwiedzanie fabularyzowane
09:00 – 19:00

Czy wiecie, że wraz z uruchomieniem w Tarnowskich Górach (1788 r.) pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, nastąpił rozkwit turystyki industrialnej? Wiemy na pewno, że potężne maszyny odwadniające oglądały setki osób, w tym ponad 170 kobiet. Swoje wrażenia przelewały na papier, wpisując się do tzw. „Złotej Księgi” Tarnowskich Gór. Nieustraszone, industrialne turystki nie tylko schodziły do podziemi, by podziwiać trud górniczej pracy. W księdze odkrywamy także ich talent poetycki i wysoką kulturę języka. Przemierzając nasze górnicze korytarze będzie można spotkać niektóre z nich, a także samemu wpisać się do słynnej księgi gości kopalni.

Płatny
30 PLN dla wszystkich zwiedzających
Nie

  

Damy z laserem – pokaz efektów specjalnych w podziemiach 
09:00 – 19:00

Dodatkowym elementem, który uatrakcyjni zwiedzanie kopalni srebra, będą niecodzienne pokazy manipulacji światłem. Oczom turystów ukażą się dwie przedstawicielki świata wielkiego przemysłu i wielkich fortun. W blasku laserów, w takt elektryzującej muzyki pokażą się w roli industrialnych turystek, które od końca XVIII w. podziwiały zdobycze techniki i przyglądały się jak funkcjonuje tarnogórski przemysł górniczy. 

  

Srebrny express – przejażdżka kolejką
9:00 – 20:00

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Niewielki pociąg składa się z czterech wagoników, które mogą pomieścić ok. 16 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyb zaledwie 7 i ¼ cala (ok. 18,5 cm) ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć.

  

INDUspecjalistki – strefa zabaw i doświadczeń 
10:00 – 18:00

Wiecie, że w nieczynnej już dziś kopalni Fryderyk (której częścią były nasze podziemia) budowano niewielkie zakłady zwane płuczkami, w których zatrudniano głównie kobiety i dzieci? Ich praca polegała na kruszeniu skał, płukaniu wydobytej rudy i oddzielaniu odpadów dolomitowych. Jeden z takich zakładów powstał właśnie na terenie naszego skansenu. Chcesz się w nim zatrudnić?Specjalna strefa zabaw i doświadczeń przeprowadzi Cię przez szereg zadań i urządzeń, dzięki którym dowiesz się, że kobiety wcale nie odstawały wiedzą i doświadczeniem od mężczyzn i świetnie sprawdzały się jako przemysłowe specjalistki.

  

INDUfrele – gra terenowa 
10:00 – 18:00

Indufrele to terenowa gra miejska z elementami zagadek logicznych. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych zostaną umieszczone różnorodne zadania (szyfrowe, logiczne, matematyczne, wymagające wyszukiwania informacji), których motywem łączącym będą kobiety związane z historią kopalni – specjalistki wywodzące się z klasy robotniczej, a także kobiety z wyższych sfer, które zapoczątkowały regionalną turystykę industrialną. Ustawcie się w kolejce po przydział zadań i ruszajcie w drogę.

  

Machinowóz – uruchomienie walca parowego 
11:00 – 19:00

To niezwykła podróż do wieku pary, niesamowitych wynalazków i nieograniczonych możliwości. Specjalnie z okazji INDUSTRIADY na terenie Skansenu Maszyn Parowych pojawi się jedna z nielicznych w tej części Europy, działających maszyn parowych. Pokaz działania, a także przejażdżka potężnym walcem pozwoli zagłębić się w technologię, która jeszcze sto lat temu była określana jako rewolucyjna.

c

Żądza pieniądza – płukanie srebra
11:00 – 19:00

Nasze skansenowe koło wodne niczym telewizyjne koło fortuny pozwala na szybką wygraną, ale trzeba pamiętać, że skarby są głęboko schowane i wydobyć je będzie niezwykle trudno. Nie licz więc na łut szczęścia, tylko weź się do roboty i w określonym czasie znajdź jak najwięcej grudek srebra. Swoje znaleziska połóż na kopalnianej wadze i odbierz wypłatę.

  

Maszynownia – wykład i warsztaty (co 45 min)
11:30 – 16:30

Para, hałas i specyficzny zapach – budynek dawnej maszyny wyciągowej kopalni zamieni się w dniu INDUSTRIADY w warsztat słynnych konstruktorów, którzy nie tylko zaprezentują działanie techniki parowej, ale również pozwolą dotknąć swoje cudeńka. Oprócz wynalazców, w warsztacie tym pojawi się także hrabiowska para – Karol i Marianna de La Valette, którzy byli naocznymi świadkami uruchomienia w Tarnowskich Górach pierwszej maszyny parowej.

  

Skarbnica dźwięków – koncert i warsztaty gry na bębnach i beczkach
12:00 – 18:00

Ich znak rozpoznawczy to górnicza dzwonnica z nietypowymi jak na miasto gwarków roślinami. Nie od dziś wiadomo, że czują rytm jak nikt inny. Kto to taki? To “SKARBNIK z HAVANY – Tarnogórska Grupa Bębniarska”. Bębny, beczki i co tam jeszcze wpadnie im w ręce rozstawią w dniu INDUSTRIADY przy budynku maszyny wyciągowej. To właśnie z tego miejsca będą nawoływali do udziału w licznych INDUSTRIADOWYCH wydarzeniach, ale również poprowadzą warsztaty muzyczne. Na dokładkę dorzucą również kilka ciekawych historyjek, o zwykłych pracownicach kopalni, o św. Barbarze i damach, które przybywały do miasta gwarków przyciągnięte magią cuda ówczesnej techniki, czyli maszyny parowej.

  

Fabryka talentów – warsztaty plastyczne
12:00 – 19:00

Lubisz rysować, budować i tworzyć? Fabryka talentów czeka właśnie na takich jak ty. Wykorzystując dostępne materiały spróbuj stworzyć prawdzie dzieło sztuki. Inspiracją mogą być dla Ciebie przemysłowe wątki kobiet, ich miejsca pracy, a także potężne maszyny rozmieszczone na naszym skansenie.

  

Żywe srebro – teatr cieni i warsztaty
13:00 – 17:00 (spektakle o 13.00, 14.30, 16.00)

To wydarzenie skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Składać się będzie ze spektaklu teatru cieni oraz warsztatów dla dzieci. Podczas spektaklu zaprosimy widzów na opowieść z pogranicza baśni, osadzoną w realiach XIX-w. Razem z głównymi bohaterami wyruszymy w niezwykłą podróż do serca Kopalni Srebra. Prześledzimy barbórkowe świętowanie, przedstawimy osobę Św. Barbary, poznamy życie codzienne kobiet pracujących w kopalni oraz tych, które zajmowały się domem. Towarzyszyć nam będzie oprawa dźwiękowa tworzona na żywo podczas widowiska. Atmosferę niesamowitości podkreślą dekoracja w formie świetlnej instalacji oraz stroje z epoki. Po spektaklu zaprosimy najmłodszych widzów na warsztaty z tworzenia własnych kukiełek do teatru cieni.

– czas trwania jednego przedstawienia połączonego z warsztatami dla dzieci wynosi ok. 60 min

  

Zaginione siostry – escape room 
13:00 – 19:00

Trzy damy, córki berlińskiego matematyka zaginęły podczas zwiedzania tarnogórskich podziemi. Bez Ciebie nigdy nie zdołamy ich odnaleźć. Pomóż nam i zagraj w najbardziej oryginalnym pokoju zagadek jaki do tej pory widziałeś. W dniu INDUSTRIADY szyb Anioł zamieni się w arenę wielkiej gry. Początek to mroki kopalni i wspinaczka wąską klatką schodową 40 m w górę. Wdzięczne za ratunek siostry Hauchecorne na pewno napiszą o Tobie w “Złotej Księdze” Tarnowskich Gór.

 

  

  

  

partner / realizator: www.canyouescape.pl

Formularz rezerwacji (wypełnij poniższe pola i wyślij wiadomość a otrzymasz potwierdzenie na maila) 

  Dostępne godziny – gra jest BEZPŁATNA
  UWAGA ! Informujemy, iż na chwilę obecną nie mamy już wolnych miejsc. Jeżeli zwolni się jakaś rezerwacja, powiadomimy o tym na naszym fejsbuku)

  Godzina

  Dostępność

  13:00ZAJĘTE
  13:20ZAJĘTE
  13:40ZAJĘTE
  14:00ZAJĘTE
  14:20ZAJĘTE
  14:40ZAJĘTE
  15:00ZAJĘTE
  15:20ZAJĘTE
  15:40ZAJĘTE
  16:00ZAJĘTE
  16:20ZAJĘTE
  16:40ZAJĘTE
  17:00ZAJĘTE
  17:20ZAJĘTE
  17:40ZAJĘTE
  18:00ZAJĘTE
  18:20ZAJĘTE
  18:40ZAJĘTE

  10° CHILLOUTU – set DJ-ski i strefa relaksu 
  18:30 – 22:00

  Intensywny dzień wypełniony przemysłowymi historiami kobiet warto zakończyć z pompą, instalując się w kopalnianej oberży 10 STOPNI. Tu będzie można nie tylko naładować baterie, ale także wrzucić coś na ruszt, wypróbować lokalne piwo “TARNOGÓRSKIE” i posłuchać energetyzujących dźwięków serwowanych przez lokalnych DJ’ów. Bawimy się i pod dachem i pod chmurką do późnych godzin wieczornych.

    

  realizator  www.10stopni.pl

  TRANSPORT 

  – sprawdź jak do nas dojechać komunikacją publiczną  

  LINIA  142 | 735 Przystanek: Kopalnia Zabytkowa

  LINIA  19  Przystanek:  Bobrowniki Śląskie (dojście do obiektu 1600m)

  – transport między Zabytkową Kopalnią Srebra a Sztolnią Czarnego Pstrąga (bezpłatny)

  ROZKŁAD JAZDY: 8 kursów do kopalni i 8 kursów do sztolni

  KOPALNIA – > SZTOLNIA
  Zabytkowa Kopalnia Srebra – ul. Szczęść Boże 81 (parking przed budynkiem kopalni)
  godziny: 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15, 16.15, 17.15, 18.15

  SZTOLNIA – > KOPALNIA
  Sztolnia Czarnego Pstrąga – parking przy ul. Repeckiej
  godziny: 11.20, 12.12, 13.20, 14.20, 15.20, 16.20, 17.20, 18.20

   

   

  W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

  Zostań Patronem