icon-news

WORK it OUT – Dzień Kultury Przemysłowej

Wydarzenia 30.08.2020

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach zaprasza do udziału w trzeciej edycji wydarzenia taneczno-muzycznego “WORK it OUT – Dzień Kultury Przemysłowej”, które w niekonwencjonalny sposób promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu. Impreza miała odbyć się tradycyjnie 1 maja, w Święto Pracy, ale z uwagi na pandemię koronawirusa zostanie przeprowadzona 13 września.

W tym jednodniowym festiwalu, koordynowanym przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, weźmie udział blisko 40 zabytków techniki z całej Europy.

Wydarzenie odbędzie się na polanie przy budynku kopalni i Bistro Kopalnia Srebra . 13 września miejsce to zamieni się w mini arenę tańca WORK-it-OUT. Można się go nauczyć samemu korzystając z opracowanego motywu i filmu instruktażowego. Tancerze amatorzy, wspierani przez specjalistów z Laboratorium Tańca z Knurowa zatańczą w scenerii budynku kopalni.

 

Kto bierze udział w wydarzeniu?
Lista 35 zabytków z 9 krajów Europy <więcej>

Wydarzenie „Work it Out” polega na przyswojeniu opracowanego na zlecenie ERIH’a układu tanecznego i w dniu imprezy wykonania wspólnego kilkuminutowego tańca.

W przygotowaniach do festiwalu pomogą materiały filmowe: teledysk oraz film instruktażowy. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Każdy może dołączyć do wydarzenia. Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

Każda osoba, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma specjalną żółtą czapkę z logo Work It Out.

W niedzielę 13 września festiwal powiąże dziedzictwo przemysłowe z tańcem i muzyką. Punktualnie o 15.00, w 35 zabytkach techniki, ten sam motyw muzyczny zatańczy kilka tys. osób. W ubiegłym roku w industrialnym tańcu wzięło udział ponad 150 osób, co stanowiło najlepszy wynik spośród wszystkich polskich obiektów biorących udział w “Work it Out”. Z kolei w internetowym głosowaniu na najlepszy teledysk kopalnia zajęła drugie miejsce w Europie.

Oprócz tarnogórskiej kopalni, która figuruje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest Punktem Kotwicznym szlaku ERIH, wydarzenie organizują w regionie również: Muzeum Hutnictwa (w organizacji), Sztolnia Królowa Luiza, Osiedle Robotnicze Ficinus w Rudzie Śląskiej, Osiedle Nikiszowiec, Wieże KWK Polska ze Świętochłowic. Poza regionem festiwal odbędzie się jeszcze w dwóch obiektach – Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i Starej Kopalni w Wałbrzychu.

 

                                

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem