Dziady Tarnogórskie w podziemiach

Gdy rok temu Salezjański Teatr Młodych rozpoczynał swoją przygodę ze spektaklem pt. „Dziady Tarnogórskie”, to chyba nawet sami aktorzy nie podejrzewali, że zejdą ze swoją sztuką do podziemi. A dokładnie 40 pod ziemię! W weekend 18 i 19 listopada można było obejrzeć teatr w kopalni z listy UNESCO. Obok Guślarza i księdza z II cz. Dziadów Mickiewicza pojawiły się także duchy postaci historycznych związanych z miastem.

„Dziady Tarnogórskie” to niezwykły spektakl, który łączy romantyczną tradycję dziadów z historią naszego miasta. Scenariusz przedstawienia napisał Jan Drechsler, muzykę i efekty dźwiękowe przygotował Wojciech Plaza. Premiera widowiska miała miejsce w listopadzie roku 2022 w zabytkowym kościele św. Marcina w Tarnowskich Górach. W tym roku – po raz pierwszy – przedstawienie zagościło w podziemiach naszego miasta. Było mistycznie i tajemniczo. W teatralnym obrzędzie obok młodych aktorów wcielających się w historyczne postacie wzięła udział również publiczność, bo to do nas – współczesnych mieszkańców Tarnowskich Gór – duchy z przeszłości kierują swoje słowa, przestrogę, dobre rady.

Salezjański Teatr Młodych skupia uczniów i absolwentów Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy – pod okiem swoich opiekunek Katarzyny Strzałkowskiej i Anny Walaszczyk – rozwijają swoje aktorskie pasje. Teatr działa od kilku lat, ma już w swoim dorobku komedie: „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej I „Zemstę” Aleksandra Fredry.  W listopadzie już od kilku lat młodzi zapraszają na dziady…