Lodowe Srebro po raz drugi, czyli Tarnogórska Podziemna Sztafeta Pływacka znowu w sztolni

To sportowe, towarzyskie i unikatowe wydarzenie (bo w nietypowej formie i w obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Po raz drugi zapraszamy do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach miłośników zimnych kąpieli na Lodowe Srebro. II edycja Tarnogórskiej Podziemnej Sztafety Pływackiej zaplanowana jest na niedzielę 19 lutego 2023 r. Pozostały już jedynie wolne miejsca na listach rezerwowych.

W wydarzeniu może wziąć udział 300 morsów. Lodowe Srebro ma charakter sztafety, choć sposób pokonania dystansu oraz czas nie mają tutaj znaczenia. Do wyboru jest jedna z trzech długości trasy: 25, 50 lub 100 metrów. Można iść lub płynąć dowolnym stylem. Każdy z uczestników pokonuje wcześniej zadeklarowany przez siebie dystans (zaznaczony boją) i wraca na start, gdzie poprzez przybicie tzw. piątki kolejnemu zawodnikowi, dokonuje zmiany.

W sztafecie może wziąć udział każdy bez względu na wiek (w przypadku nieletnich wymagana jest zgoda rodzica/ opiekuna prawnego). Zalecamy jednak, żeby kąpać decydowały się jedynie osoby posiadające doświadczenie w morsowaniu (min. 4-5 wejścia do zimnej wody na otwartych akwenach).

Start i Meta sztafety znajdują się na głębokości 30 m w podziemiach Szybu Sylwester. Temperatura wody ma około 8 stopni C, a powietrza 10 stopni C. Woda jest krystalicznie czysta i ma głębokość nieco ponad metr.

Dodatkowo w tym roku miłośników dłuższych dystansów zapraszamy do pokonania całego turystycznego odcinka sztolni, czyli 600 m. Miejsc jest w sumie 30 i tak samo, jak w podstawowej formule sztafety o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Jednak żeby przepłynąć cały podziemny korytarz, zawodnik musi udokumentować swój wcześniejszy start na dystansie 500 m w sezonie 2021/2022/2023.

W pierwszej kolejności startują zawodnicy płynący na dystansie 600 m (start o godz. 9:00). Uczestnicy wypływają pojedynczo co minutę (start w Szybie Sylwester, a meta w Szybie Ewa). Korytarz nie jest z gumy i ma określoną przepustowość, dlatego kolejni pływacy schodzą pod ziemię w 15-osobowych grupach co 30 minut (start o godz. 10:00).

Zgłaszać można się do 10 lutego do godz. 12:00 poprzez formularze internetowe. Wymagana jest opłata startowa (na krótszych dystansach jest to 60 zł, a na 600 m – 100 zł od uczestnika). Płatności trzeba dokonać do 10 lutego na konto: ING Bank Śląski – MKS PARK WODNY TARNOWSKIE GÓRY 48 1050 1386 1000 0022 8449 3489. Symboliczna opłata zostaje przeznaczona na organizację wydarzenia oraz wsparcie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Formularz zgłoszeniowy do udziału w sztafecie na dystansie 25/50/100m

Formularz zgłoszeniowy do udziału w sztafecie na dystansie 600m


To już druga odsłona wydarzenia. 10 pięter pod ziemią po raz pierwszy morsowano 22 stycznia 2022 r. Wtedy to do Tarnowskich Gór zjechało w sumie 300 morsów z całej Polski (a chętnych było nawet o wiele więcej). Morsowanie od ponad roku znajduje się w stałej ofercie obiektu, ale miłośnicy zimnej wody kąpią się w podziemnym korytarzu już od kilku lat. W 2015 r. po raz pierwszy podjęły się tego morsy znad zalewu Nakło-Chechło. Rok później podziemny korytarz pokonało około 200, a w 2017 r. 250 osób (wtedy trzeba było przejść lub przepłynąć cały szlak, czyli 600 metrów).

Organizatorzy Lodowego Srebra:

  • Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
  • MKS Park Wodny Tarnowskie Góry
  • Urząd Miasta Tarnowskie Góry
  • WOPR Tarnowskie Góry
  • Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A. – Park Wodny i Hala Sportowa w Tarnowskich Górach

Partnerami wydarzenia są także: Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty im. Generała Jerzego Ziętka oraz BIMED.

komunikat organizacyjny, oświadczenie uczestnika oraz zgoda rodzica/opiekuna: 👇

LODOWE SREBRO 2021: 👇

MORSOWANIE w sztolni: 👇