Tarnogórskie podziemia na trasie turystów z Japonii

– Wybierając się do Polski, warto odwiedzić Tarnowskie Góry i jego najcenniejszy skarb, czyli Zabytkową Kopalnię Srebra, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – czytają o tarnogórskich podziemiach turyści z… Japonii. Po przestoju spowodowanym pandemią goście z Kraju Kwitnącej Wiśni znów są zapraszani do Miasta Gwarków.

Informacje o kopalni, sztolni, Tarnowskich Górach, historii obiektów, czy też charakterystyce naszego regionu zostały przetłumaczone na język japoński. Tekst opatrzono ciekawymi zdjęciami. Zagraniczni turyści dowiadują się także, że miasto leży w niewielkiej odległości od Krakowa i jest z nim dobrze skomunikowane, ponieważ to właśnie Małopolska jest częstym celem turystycznym Japończyków.

Pierwsza informacja została opublikowana w mediach społecznościowych Instytutu Polski w Tokio, ale z czasem powinna pojawić się na kolejnych stronach japońskich organizacji lub stowarzyszeń. Materiały za chwilę otrzymają również biura podróży. W dotarciu do turystów z dalekiego krańca świata pomaga Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Mirosław Błaszczak, pełnomocnik w Centrum Wymiany Polska-Japonia oraz były dyrektor Instytutu Polski w Tokio.

W 2017 r., czyli tuż przed wpisaniem tarnogórskich obiektów na listę UNESCO, w Centrum Światowego Dziedzictwa Iwami Ginzan, (w kopalni srebra na południowym wschodzie wyspy Hosiu) otwarto wystawę zdjęć. Wystawa o Tarnowskich Górach w Japonii była efektem współpracy kopalni Iwami Ginzan i Instytutu Polskiego w Tokio. Na 10 planszach formatu A2 pokazano najciekawsze z 28 zabytków będących przedmiotem wpisu na listę UNESCO oraz tarnogórską starówkę z lotu ptaka. Materiały te opatrzono także odpowiednią treścią w języku angielskim i japońskim. Symbolicznie z Tarnowskimi Górami łączy kopalnię kilka elementów – data rozpoczęcia działalności i podobny okres zakończenia wydobycia metali. Zawartość merytoryczną przygotowało SMZT.

Pod koniec 2018 r. tarnogórskie podziemia odwiedzili przedstawiciele 10 liczących się na rynku touroperatorów. Wizytę Japończyków zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem POT w Tokio. Dzięki temu kilka miesięcy później śląskie podziemia z listy UNESCO znalazły się w ofercie największych japońskich biur podróży. Od tego czasu turyści z Kraju Kwitnącej Wiśni odwiedzają kopalnię i mogą korzystać z broszur w języku japońskim.

Koronawirus ograniczył co prawda wizyty gości z Azji, ale o współpracy po zakończeniu pandemii rozmawiano pod koniec 2021 r. 16 grudnia kopalnię zwiedził Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce. Sytuacja pandemiczna jest już ustabilizowana, dlatego stowarzyszenie uruchamia kontakty, aby różnymi kanałami dotrzeć do turysty. Bo ten zagraniczny jest tak samo ważny, jak ten polski.