icon-news

Wynalazki techniki znów dostępne dla zwiedzających

Aktualności 29.05.2020

Już od najbliższej soboty 30 maja Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach – urokliwy teren o pow. 1 ha z przemysłowym krajobrazem niezwykłych wynalazków techniki, otwiera swe podwoje – czekaliśmy na to aż 80 dni.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zarządza obiektem oraz wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnią Srebra otwiera pierwszy ze swoich obiektów po dwu i półmiesięcznej przerwie.  Był to mocny cios dla finansów organizacji, dlatego SMZT prosi o wyrozumiałość i wprowadza od soboty tzw. “peronówkę”, czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, aby pomóc nam złapać drugi oddech.

W ramach “peronówki”m która wynosi 6 zł / os.  skorzystać można z bezpłatnej przejażdżki małą kolejką skansenową, która zawsze cieszy się dużą popularnością, zarówno dzieci jak i dorosłych. Niewielki pociąg składający się z 5 wagoników jest w stanie przewieźć ponad 20 osób na raz. Z uwagi jednak na obecną sytuację jednorazowo będzie mogło przejechać naszą ciuchcią znacznie mniej pasażerów.

W ramach “peronówki”można także zwiedzić skansen z przewodnikiem lub wybrać samodzielną wycieczkę z audio i fotoprzewodnikiem. Wystarczy do tego własny smartfon lub tablet. Aby skorzystać z tej formy zwiedzania należy zeskanować telefonem lub tabletem kod qr i uruchomić w prosty sposób zwiedzanie na platformie #googlePOLY.

Przez nasz skansen przeprowadzi Was lektor, a na ekranie zobaczycie w formie 360 st. archiwalne, niepublikowane materiały dotyczące naszych eksponatów.

Zalecamy zabranie własnych słuchawek, aby nie przeszkadzać innym. Zarządy obiektu proponują także wzięcie koców. Jak dopisze pogoda, będzie można naprawdę odetchnąć świeżym powietrzem. Teren jest rozległy. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie.

Skansen zostanie otwarty punktualnie o 10.00. Do jego serca dostać się będzie można głównym wejściem znajdującym się od strony dziedzińca przy Zabytkowej Kopalni Srebra. Do dyspozycji turystów i mieszkańców będzie także dostępna mała gastronomia: lody, kawa, herbata, zimne napoje, przekąski ! Zapewniamy, że będzie bezpiecznie i smacznie ! Płatność tylko gotówką.

Róbcie dużo zdjęć i filmów i dajcie innym znać, że ŻYJEMY ! Po 80 dniach można zapomnieć o podstawowych sprawach, a co dopiero o atrakcjach turystycznych.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wprowadziło specjalne środki bezpieczeństwa dla przebywających na terenie skansenu turystów oraz mieszkańców Tarnowskich Gór. W ubikacjach znajdują się ręczniki papierowe oraz środki dezynfekujące. Obsługa będzie także odpowiednio zabezpieczona. Po każdym przejeździe kolejką wagoniki będą dezynfekowane odpowiednim płynem.Teren jest rozległy i wszyscy na pewno się pomieścimy,  ale mimo wszystko SMZT zaleca wzięcie ze sobą maseczek i zachowanie odpowiednich odległości.

Po otrzymaniu odpowiednich zaleceń sanepidu, Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej planuje otwarcie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli budynek nadszybia, gdzie znajduje się centrum obsługi turysty, ekspozycja historyczna, galeria pod kopułą, gastronomia oraz unikatowa podziemna trasa turystyczna. W najbliższym czasie zostanie także otwarty drugi obiekt z Listy światowego dziedzictwa UNESCO, a będący w zarządzie Stowarzyszenia, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga w parku Repeckim.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem