icon-news

Kopalnia na krótkich falach

Aktualności 06.12.2018

Już po raz kolejny z okazji “Barbórki”nasza kopalnia łączy się poprzez sieć krótkofalarską z całym światem, aby promować to niezwykłe górnicze święto i światowe dziedzictwo, którego częścią jesteśmy. Stacja wykonała ponad 600 łączności. Z jakimi państwami udało się połączyć?

Amatorska stacja krótkofalarska ze znakiem specjalnym SN0UNESCO funkcjonowała w dniach 3 i 4 grudnia z budynku nadszybia Zabytkowej Kopalni Srebra. Stacja wykonała aż 623 łączności z następującymi krajami: Polska, Czarnogóra, Chorwacja, Malta, Portugalia, Niemcy, Hiszpania(również z krótkofalowcami będącymi na Balearach i Wyspach Kanaryjskich), Irlandia, Estonia, Białoruś, Francja, Anglia (jak również Północna Irlandia, Szkocja, Walia), Węgry, Szwajcaria, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone, Norwegia, Luksemburg, Litwa, Bułgaria, Austria, Finlandia, Czechy, Słowacja, Belgia, Holandia, Słowenia, Szwecja, Grecja (również z krótkofalowcem będącym na Krecie), Turcja, Rosja (z krótkofalowcami mieszkającymi w europejskiej części Rosji i w Kaliningradzie oraz w azjatyckiej części Rosji), Kazachstan, Ukraina, Kanada, Łotwa, Rumunia, Serbia.

  

“Według tzw. listy DXCC są to łączności z 46 krajami. Lista DXCC nie zawsze pokrywa się z podziałem terytorialnym w rozumieniu państwa – np. oddzielnym krajem według listy DXCC jest Athos, Kreta, Dodekanez w Grecji, USA to 15 oddzielnych krajów, a Rosja to aktualnie 4 kraje wg listy DXCC” – wyjaśnia Robert Prorok z klubu krótkofalarskiego LOK SP9KDU z Tarnowskich Gór.Według podziału terytorialnego, w rozumieniu państwa, były to łączności z krótkofalowcami z 38 państw.

  

“Niewątpliwie najcenniejszymi dla nas są łączności z Kanadą, Stanami Zjednoczonymi i Japonią, a to z tej racji, że na Kopalni Zabytkowej dysponujemy najprostszą z anten krótkofalarskich, tzw. Long Wire, jest to zwykły drut o długości 56m” – dodaje Prorok

Krótkofalowcy z Polski przekazywali serdeczne życzenia z okazji Barbórki jak i na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz na Nowy 2019 Rok.  W przedsięwzięcie byli zaangażowani (w kolejności alfabetycznej): Robert Prorok (SQ9FMU), Krzysztof Puka (nasłuchowiec), Mariam Sas (członek SMZT, ex SQ9HYJ), Jerzy Szczygieł (SP9QLR) Przemysław Tybura (nasłuchowiec). Zdjęcia w czasie pracy radiostacji wykonał Mariusz Pyrchała (SP9MRP).

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem