icon-news

Kopalnia Srebra górą – industrialny taniec przyciągnął tłumy

Aktualności 01.05.2018

Ponad 140 tancerzy wzięło udział w 1-majowym, industrialnym tańcu WORK it OUT, który odbył się na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Bez wątpienia był to najlepszy wynik ze wszystkich polskich obiektów ERIH (Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego), które wzięły udział w tym przedsięwzięciu.

Święto pracy rozpoczęło się od śniadania na skansenie, czyli warsztatów, animacji dla dzieci, a także zajęć ruchowych. Później odbyły się treningi do tańca finałowego. Punktualnie o 15.00 poziom emocji sięgnął szczytu wieży szybowej kopalni srebra, tańczyli wszyscy – od przedszkolaków do seniorów, w sercu Skansenu Maszyn Parowych, na szczycie wieży kopalni, a także pod ziemią, na głębokości 40 m.

Był to pierwszy tego rodzaju flash mob nie tylko w regionie, ale również w Europie. Na tle 33 zabytków techniki z 10 krajów Starego Kontynentu, króre wzięły udział w wydarzeniu WORK it OUT – let’s dance – Zabytkowa Kopalnia Srebra wypadła całkiem nieźle. 140 tancerzy, którzy w dniu świeta pracy”odtańczyli swoje”to najlepszy wynik w Polsce i jeden z najlepszych w Europie.

Gościem specjalnym wydarzenia był dr Adam Hajduga, kierownik referatu dziedzictwa przemysłowego Wydziału Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i jednocześnie wiceszef Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Od 2014 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jednym z Punktów Kotwicznych tego turystycznego szlaku zabytków techniki. “Dziekuję przede wszystkim, że tu jesteście, bo mogliście majówkę spędzić inaczej. Sukces tego wydarzenia zależy w dużej mierze od Was, dzielcie się zjęciami i filmami na fejsbuku, a także instagramie” – mówił przed rozpoczęciem tańca finałowego Adam Hajduga.

Wydarzenie WORK it OUT o inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści wykonywali układ taneczny w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Wydarzenie zostało sfilmowane i razem z materiałami nadesłanymi z innych zabytków techniki, będzie promowane nie tylko na Youtubie, ale także trafi do Komisji Europejskiej.

Każdy mógł dołączyć do wydarzenia. Wystarczyło wejść na stronę kopalniasrebra.pl lub stronbę erih.net, gdzie znajdoowały się informacje organizacyjne, teledysk i film instruktażowy. Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodziła się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełniły się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zamieniły się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem