icon-news

Majówka: pierwszy w Polsce industrialny flash mob

Aktualności 20.04.2018

Świętuj z nami rok dziedzictwa przemysłowego i weź udział w pierwszym industrialnym flash mobie, który odbędzie się jednocześnie w ponad 30 zabytkach techniki z całej Europy. Jednym z nich jest Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. 1 maja miejsce to zamieni się w arenę tańca WORK-it-OUT. Można się go nauczyć samemu korzystając z opracowanego motywu i filmu instruktażowego.

„Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018”. 

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii. To inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wejść na stronę kopalniasrebra.pl, gdzie znajdują się informacje organizacyjne, teledysk i film instruktażowy. Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

– Próby z ternerami rozpoczną się o godzinie 13.30. Z kolei wielki finał punktualnie o 15.00. Motyw tańca w obiekcie poprzemysłowym ma zachęcić, szczególnie młode osoby, do większej dbałości o to dziedzictwo, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, a także przekonywać, że miejsca te warto odwiedzać – komentuje Zbigniew Pawlak wiceszef zarządzającego Kopalnią Srebra Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

– Im będzie nas więcej, tym będziemy bardziej zauważalni w Europie. Naszych industrialnych tancerzy,którzy otrzymają od nas specjalne czapki z logo WORK it OUT, filmować będzie kamera, nie tylko z ziemi czy z powietrza, ale również z podziemi – wyjaśnia koordynator wydarzenia Grzegorz Rudnicki i dodaje, że z nakręconego materiału powstanie specjalny teledysk, który będzie promowany w całej Europie.

Zarządzające obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej proponuje w tym dniu więcej atrakcji. Już od samego samego rana na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się pierwsza w tym sezonie odsłona popularnych w Tarnowskich Górach śniadań na polanie. Przybywając będzie można nie tylko skosztować lokalnych specjałów czy przejechać się kolejką wąskotorową, ale także wziąć udział w zajęciach ruchowych (Zumba i Zdrowy Kręgosłup), które poprowadzą trenerzy klubu Fit Your Life z Tarnowskich Gór.

W programie są również pokazy, gry i animacje dla dzieci, gimnastyka oraz czytanie bajek o tematyce industrialnej, które poprowadzą pracownicy Miejskiej Biblioteki w Tarnowskich Górach.

Dla odwiedzających skansen będzie dostępna także Zabytkowa Kopalnia Srebra, którą będzie można zwiedzać od godziny. 9.00. Kto chciałby zarezerwować bilety wcześniej, aby mieć pewność zwiedzania na daną godzinę, może to zrobić dzwoniąc do Biura Obsługi Ruchu Turystycznego kopalni (32 285 49 96).

MAJÓWKA W KOPALNI I NA SKANSENIE

?9.00 – 17.00 ZAPRASZAMY
?śniadanie na skansenie
?⚒️industrialny flash mob WORK it OUT

? 9.00 – 16.00 ZWIEDZANIE KOPALNI (do 16.00 sprzedajemy bilety)
➡️ WYSTAWA MULTIMEDIALNA
➡️ PODZIEMIA WPISANE NA LISTĘ UNESCO
zarezerwuj zwiedzanie: <więcej>

? ŚNIADANIE NA SKANSENIE
➡️ 9.00 – 13.30 PRZEJAŻDŻKA KOLEJKĄ WĄSKOTOROWĄ
➡️ 10.00 GIMNASTYKA – Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
➡️ 10.00 CZYTANIE BAJEK INDUSTRIALNYCH – Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach
➡️ 11.00 ZUMBA – Fit Your Life
➡️ 12.00 ZDROWY KRĘGOSŁUP – Fit Your Life

?WORK it OUT – zatańcz w obiekcie UNESCO
➡️ 13.30 – WIELKI ROZRUCH (próba generalna)
➡️ 15.00 – PEŁNA MOC (taniec finałowy)
dołącz do wydarzenia więcej

DANIA Z GRILLA – Restauracja 10 Stopni
PYSZNA KAWA – Café Silesia – Gryfny Kafyj

w programie: animacje, zabawy, gry dla dzieci, wystawa UNESCO czytanie bajek o tematyce przemysłowej, przejażdżka kolejką wąskotorową,

PARTNERZY: Tarnowskie Góry Urząd Miasta, Fit Your Life, Zespół Tańca Nowoczesnego TESS, Tarnogórskie Centrum Kultury, Tarnogórska-Rodzinka.pl Restauracja 10 stopni, Café Silesia – Gryfny Kafyj, Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Studio Tańca MK

projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa.

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem