icon-news

Zima w podziemiach Kopalni Srebra – jedyne tego typu zjawisko w roku

Aktualności 02.03.2018

Zabytkowa Kopalnia Srebra to nie tylko tłumy turystów i urokliwe korytarze wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To także niezwykłe zjawiska atmosferyczne, które mogą pojawić się tylko w jednym miejscu kopalni i tylko w czasie mroźnej zimy. Efekty są niesamowite.

Gdy siarczysty mróz atakuje na powierzchni, pod ziemią, w okolicy szybu wentylacyjnego Żmija, temperatura spada poniżej zera.  Okolice podszybia stają się kopalnianym biegunem zimna. Przy tak zwanym spągu pojawiają się sople lodu. Takie zjawisko można podziwiać tylko w czasie mroźnej zimy.

W pozostałych miejscach kopalni, której turystyczny odcinek liczy 1740 m panuje stała temperatura 10 st. C. Okolice szybu Żmija to jedyne miejsce na trasie turystycznej, gdzie w czasie siarczystych mrozów temperatura jest znacznie niższa. Mróz pozostawia po sobie niezwykle malownicze dekoracje.

Drążenie szybu Żmija rozpoczęto w październiku 1811 roku. Ma on owalny przekrój, obudowę z kamienia dolomitowego i 43 metry głębokości. Schodzą się w nim pod ziemią odnogi przekopów Heinitza i Redena. Od lat 70. XX wieku szyb jest wykorzystywany jako wentylacyjny. Zamontowane w nadszybiu dmuchawy wtłaczają powietrze do trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra.

Zwisające na ponad metr sople to niepowtarzalne zjawisko, ale to nie jedyny przyrodniczy aspekt kopalni. W okolicy reflektorów oświetlających trasę odnajdziemy także mech, a na drewnianych kasztach podtrzymujących strop – grzyby i porosty. Płynąc łodziami turyści mogą również podziwiać różne formy naciekowe, np. tzw. makarony.  Widoki są okazałe.

Tarnogórskie podziemia, których długość szacowana jest na ponad 150 kilometrów to największe w Polsce zimowisko nietoperzy. Na trasie turystycznej kopalni pojawiają się niezwykle rzadko. Turyści mogę podziwiać te ssaki jedynie w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się kilka kilometrów od kopalni. Ruch turystyczny nie przeszkadza im jednak w zimowym śnie.(smzt)

COVER PHOTO: Agnieszka Kowalska
ZDJĘCIA W GALERII:  Paweł Draus

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.