icon-news

Kopalnia na krótkich falach

Aktualności 05.12.2017

Po raz kolejny, z okazji “Barbórki” klub krótkofalarski z Tarnowskich Gór uruchomił na terenie Kopalni Srebra okolicznościową radiostację. Przez kilka godzin udało się połączyć z amatorami tej formy komunikacji z 6 krajów świata.

Przy okazji “Barbórki”, w budynku nadszybia kopalni, krótkofalarze z tarnogórskiego Klubu Łączności LOK oznaczonego symbolem SP9KDU/9, zainstalowali okolicznościową radiostację. Wczoraj łączyli się z całym światem informując o tym górniczym święcie, o  kopalni, a także Sztolni Czarnego Pstrąga , które to obiekty w lipcu tego roku zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Posłuchajcie w jaki sposób wyglądają rozmowy krótkofalarzy. Przy “mikrofonie” Robert Prorok.

Przy okazji uruchomienia stacji wydrukowano specjalne karty pamiątkowe.

Na zdjęciu archiwalnym, wykonanym w okresie międzywojennym ,widzimy m.in. Józefa Piernikarczyka, badacza dziejów i odkrywcę “Ordunku Gornego”(słynną ustawę górniczą z 1528 r.), a także pierwszego szefa zarządzającego kopalnią Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Po lewej zaś członek SMZT Mariusz Rychter jako Hugo Koch – były dyrektor tarnogórskiej szkoły górniczej.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem