;
 ;

Aktualności:


Brytyjska piechota w Tarnowskich Górach
Jak żyli brytyjscy żołnierze wysłani m.in. do Tarnowskich Gór w celu pilnowania porządku po burzliwym okresie Powstań Śląskich? Co tak naprawdę myśleli o włączeniu tych terenów do państwa polskiego? Zagadnienia te rozwinie w najbliższy czwartek Mariusz Gąsior z Imperialnego Muzeum Wojny w Londynie.

Spotkanie z kustoszem londyńskiej placówki muzealnej odbędzie się w ramach tradycyjnych spotkań z historią, czyli "Czwartków Tarnogórskich". Mariusz Gąsior zaprezentuje zgromadzonym słuchaczom niepublikowane do tej pory materiały zdjęciowe z pobytu brytyjskiej piechoty w mieście gwarków oraz na Górnym Śląsku.

Zgromadzeni goście dowiedzą się co robili w Tarnowskich Górach żołnierze brytyjscy i jak spędzali czas. Wśród nich stacjonowali tu także żołnierze ze Szkocji. "To oni de facto przekazali państwu polskiemu "klucze do bram miasta" - tłumaczy Mariusz Gąsior.

"Brytyjczycy nie brali udziału w żadnych potyczkach. Dowiecie się dlaczego nie byli atakowani, w przeciwieństwie do wojsk francuskich i włoskich stacjonujących na Górnym Śląsku" - dodaje kustosz londyńskiego Muzeum Wojny. Przywołuje on przykład z Katowic, gdzie wojsko francuskie, podczas ostatniego dnia pobytu w tym mieście, zostało zaatakowane i straciło 17. swoich ludzi.

"Ciekawa jest również opinia żołnierzy brytyjskich o przejęciu tych terenów przez Polskę - nie do końca oczywista" - tłumaczy Gąsior i zaprasza na czwartkowy wykład do siedziby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Wykład rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.
Dodany 21 Jun 2017 przez smzt
Trening ratowników w kopalni nominowanej na Listę UNESCO
Ma ponad 40 metrów głębokości i jest jednym z 28 obiektów zgłoszonych do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szyb Żmija, bo nim właśnie mowa, to element trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Spełnia on w kopalni dwie funkcje - wentylacyjną i ewakuacyjną.

Ten pochodzący z początku XIX wieku szyb, opanowała dziś grupa wysokościowa z bytomskiej Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Cel? Wyszkolić nowych ratowników, tak aby mogli możliwie jak najszybciej wydostać na powierzchnię uwięzionychg pod ziemią górników.

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 20 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy. Pierwsza trenowała właśnie w szybie Żmija. Ich zadaniem było opuszczenie sprzętu do podziemi, a następnie wydobycie poszkodowanej osoby na powierzchnię. Druga grupa próbowała swoich sił instalując na szczycie wieży wyciągowej Kopalni Srebra oraz na powierzchni tzw. tyrolkę, służącą do ewakuacji poszkodowanych z dużej wysokości.

Od powstania trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli od 1976 roku, nie doszło tam do żadnego wypadku, w wyniku którego trzeba byłoby wzywać na pomoc wyspecjalizowanych ratowników. Mimo to, zarządzające Kopalnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ma z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego z Bytomia podpisaną stosowną umowę.

Podziemny i nadziemny trening to nie tylko ukłon w stronę bezpieczeństwa zwiedzających Kopalnię turystów, ale także uwięzionych w kopalniach górników. Ćwiczenia z udziałem przyszłych ratowników potrwają do wtorku. (SMZT/CSRG)
Dodany 12 Jun 2017 przez smzt
Otwarcie wakacje
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego: pon - pt, 8.30 - 16.30.
Rezerwacje zwiedzania TYLKO dla grup zorganizowanych. Nie prowadzimy rezerwacji dla turystów indywidualnych


Zabytkowa Kopalnia Srebra: pon-pt, 9.00-15.00, w weekendy 9.00 -17.00. Sztolnia Czarnego Pstrąga: 10.00-17.00

UWAGA: Utrudniony dojazd do Sztolni więcej


SMZT ogłasza konkurs ofert dla firm więcej
Dodany 01 Jun 2017 przez smzt
INDUSTRIADA: Kopalnia Srebra w rytmie maszyny
Trwają przygotowania do organizacji kolejnej edycji INDUSTRIADY w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. 10 czerwca bawimy się w rytmie maszyny, dlatego w kopalni i na terenie Skansenu Maszyn Parowych będzie można poczuć się jak w XIX wieku. Na zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano widowisko pełne iskier i ryku silników – czyli koncert grupy All Sounds Allowed.

Goście, którzy odwiedzą w dniu INDUSTRIADY Zabytkową Kopalnię Srebra będą mogli ją zobaczyć w cenie biletów ulgowych. W podziemiach będzie można spotkać spracowanych górników. Inscenizacja XIX-wiecznej szychty, której rytm wyznaczać będzie industrialna muzyka, to widowisko, w którym mogą wziąć udział także turyści.

Dla osób o końskim zdrowiu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowało bieg z podziemi przedziałem schodowym szybu Anioł na poziom „0”. Z hełmami na głowach uczestnicy nietypowej zabawy ruchowej będą musieli pokonać 40,5 metra, czyli ponad 200 stopni. Na powierzchni zostanie zmierzony im puls i czas przebiegu, a na najlepszych czekać będą nagrody. By wziąć udział w tej zabawie, należy wysłać zgłoszenie na adres bort@kopalniasrebra.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

W budynku dawnych urządzeń wyciągowych kopalni zostanie uruchomiona tzw. „maszynownia”, w której będzie można zobaczyć niezwykłe wynalazki napędzane parą, w tym odwzorowany na podstawie archiwalnych rysunków technicznych - model pierwszej w Tarnowskich Górach maszyny ogniowej. W „maszynowni” będzie można także usłyszeć bicie własnego serca. Pokażemy jak rytm ten przenieść poprzez pulsometr na serce maszyny, czyli silnik.

Uczestnicy INDUSTRIADY będą mogli także zobaczyć technikę robienia zdjęć dawną metodą wykorzystującą srebro, wykonać model maszyny parowej z kartonu, a także przekonać się ile waży sztaba ołowiu produkowanego w Tarnowskich Górach.

Na terenie Skansenu pojawi się także ważący kilkadziesiąt ton, używany podczas akcji ratowniczych - wóz bojowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Ratownicy zaprezentują gościom INDUSTRIADY sprzęt jakim dysponuje i opowiedzą o tajnikach zawodu ratownika.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano przedstawienie teatralne połączone z warsztatami, na których będzie można samodzielnie wykonać bohaterów spektaklu. Tematyka widowiska przybliży najmłodszym uczestnikom INDUSTRIADY przemiany, jakie zaszły w życiu mieszkańców Tarnowskich Gór po wprowadzeniu techniki parowej. Przedstawienie odbędzie się w sali kinowej kopalni. Tłem spektaklu będą rytmiczne dźwięki wydawane przez maszyny oraz industrialna muzyka.

Muzyczne tło zapewni uczestnikom INDUSTRIADY tarnogórska grupa bębniarska – SKARBNIK Z HAWANY. Przez cały dzień po terenie Skansenu będzie kursowała także mini wąskotorówka. Ta bytomska również będzie pracowała w dniu INDUSTRIADY pełną parą. Szczegółowy rozkład znajduje się na stornach www.sgkw.eu i industriada.pl

Na finał INDUSTRIADY w kopalni zaplanowano prawdziwą bombę: koncert grupy All Sounds Allowed, znanej z występów w takich programach jak X-Factor czy Must be the Music. Zespół znany jest z tego, że zamiast instrumentów wykorzystuje do gry stare beczeki po farbach czy oleju, opony, a prócz rytmów granych na złomie usłyszeć (i zobaczyć) można szlifierki czy pilarki do drewna. Widzowie zobaczą jedyne w swoim rodzaju widowisko, połączenie muzyki takich zespołów jak Kraftwerk czy Depeche Mode z widowiskiem pełnym iskier i ryku silników. Koncert rozpocznie się o 21.00. Wstęp wolny.

Razem z Szybem Maciej w Zabrzu, kopalnia organizuje w dniu INDUSTRIADY wspólne wydarzenia pn. AQUAPOLIS. Pierwsze to quiz związany z wodą. Drugim elementem będzie pobór wody z podziemi kopalni i przewiezienie jej do Szybu Maciej w Zabrzu. Natomiast uczestnicy Industriady w Zabrzu będą mieć za zadanie pobrać wodę z ujęcia Szybu Maciej i przywieźć ją do Tarnowskich Gór w celu przelania jej do specjalnej balii. Aby usprawnić komunikację, pomiędzy obiektami będzie kursował bus (specjalnie oznaczony logotypami Industriady, który będzie woził uczestników konkursu z jednego miasta do drugiego. Do pobierania wody służyć będą specjalne butelki rozdawane w tym dniu, również oznaczone logotypami obiektów i INDUSTRIADY. (smzt)
Dodany 25 May 2017 przez smzt
Nowy sezon mini wąskotorówki przy Kopalni Srebra
Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu Małej Kolei Skansenowej przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Już 1 kwietnia wąskotorówka rozpocznie regularne kursy wokół Skansenu Maszyn Parowych.

W zeszłym roku kolejka przewiozła blisko 9 tys. pasażerów. 1 kwietnia zostanie zainaugurowany jej trzeci sezon. Bilety można nabyć w kasie kopalni.

Trasa kolejki liczy 500 metrów, a rozstaw szyb wynosi jedynie 7 i 1/4 cala. Niewielkich rozmiarów lokomotywa ciągnie pięć wagoników. Pasażerowie siadają na nich okrakiem. Z atrakcji korzystają chętnie nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Mała Kolej Skansenowa przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna tego typu atrakcja umiejscowiona w przestrzeni zabytkowych eksponatów parowych.

Premierowy przejazd kolejki odbył się w czerwcu 2015 roku podczas Święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli INDUSTRIADY.
Dodany 30 Mar 2017 przez smzt

<< Poprzednia 1 2 Następna >>

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia "Czarnego Pstrąga" jest członkiem:

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego

Tel: 32 285 49 96
E-mail: bort@kopalniasrebra.pl

ul. Gliwicka 2
42-600 Tarnowskie Góry