;
 ;

Actualités:


Potomek budowniczego słynnego mostu Ironbridge z wizytą w Kopalni Srebra
"Przybyłem tu, bo powiedziano mi, że kopalnia ta w historii rozwoju Górnego Śląska odegrała bardzo dużą rolę. Miejsce to jest niezwykłe, coś takiego widzę po raz pierwszy" - ekscytował się podczas pobytu w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach Michel Darby, potomek budowniczego pierwszego na świecie mostu żeliwnego, słynnego Iron Bridge w zachodniej Anglii.

Wybudowany w 1779 roku nad rzeką Severn most Ironbridge to pierwsza na świecie tak duża konstrukcja mostowa wykonana z żeliwa. W roku 1986 most ten trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego budowniczym był Abraham Darby, trzeci z wielkiej dynastii angielskich hutników. Z kolei jego potomek Michal Darby, który dziś odwiedził Tarnowskie Góry reprezntuje już 8 pokolenie tej rodziny.

Michael Darby przyjechał do Polski na zaproszenie Józefa Jurosa, prezesa Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi z Ozimka, które opiekuje się z kolei najstarszym w Europie kontynentalnej, pochodzącym z pierwszej połowy XIX w. żelaznym mostem wiszącym. W mieście tym już jutro odbędzie się V Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Żeliwa Artystycznego.

W tym roku most w Ozimku trafił na prezydencką Listę Pomników Historii. SDMP zamierza strać się o wpis tego zabytku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO". "Nasza droga dopiero się rozpoczyna. Chcemy czerpać wzory od Was i pewnie będzie to daleka droga. Mamy nadzieję, że lista UNESCO nie będzie dla nas zamknięta, tym bardziej że dzięki przyjaciołom ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, odwiedzali nasze miejsce już goście z UNESCO, a konferencja jaką teraz organizujemy, jest także dla nas dużym wyróżnieniem" - wyjaśnia Józef Juros.

"To konferencja, która odbywa się w najważniejszych ośrodkach zajmującychsię żeliwem w Europie. Dotychcza odbyły się one w takich miejscach jak Gratz czy Berlin. Ostatnie odbyło się w Ironbridge i tam przyznano nam prawo organizacji tej konferencji" - dodaje Juros

W ostatnią niedzielę Józef Juros oraz kilku członków Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi wzieli udział udział w pochodzie historicznynm organizowanym z okazji "Dni Tarnogóskich Gwarków". W pochodzi szli razem z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.(smzt)
Dodany 12 Sep 2017 przez smzt
MAMY TO ! TARNOWSKIE GÓRY NA LIŚCIE UNESCO!!!
Pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały dziś (9.07.) wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO! Decyzja zapadła podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Jest to 15. polski obiekt na liście. Pierwszy na Górnym Śląsku!

- Dziękujemy światu, dziękujemy Komitetowi Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cieszymy się, że wyjątkowa wartość naszego górniczego dziedzictwa stała się powszechnie uznana. Byliśmy to winni naszym przodkom i przyszłym pokoleniom, aby świadectwo przeszłości stało się świadectwem w przyszłości. Jesteśmy również świadomi, że tytuł ten to nie tylko prestiż, ale też wielkie zobowiązanie. To na nas spoczywa ochrona naszego dziedzictwa, tożsamości i rodowodu. To wielki dzień, ponieważ okazało się, że to nie są jakieś Tarnowskie Góry, tylko TE Tarnowskie Góry. Jestem dumny, przepełniony radością - skomentował decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Na decyzję komitetu oczekiwałem właściwie w spokoju. Byłem przekonany, że bez względu na wszystko i tak osiągnęliśmy wiele. Sama nominacja to już coś. Wszyscy w Tarnowskich Górach zasługują na to, żeby ich pochwalić. I nie chodzi tylko o pracę, ale o dobre słowo. Nieraz przecież słyszałem od mieszkańców, że trzymają kciuki, że dobrze nam życzą. Wszystkim mieszkańcom, naszym sojusznikom serdecznie dziękuję - mówi Marek Kandzia - prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

— Cieszę się ogromnie, zwłaszcza, że do końca nie byliśmy pewni tego sukcesu. Nasz wniosek był bardzo skomplikowany, bowiem pokazuje historię przemysłu na naszych ziemiach. Byliśmy tą iskierką, która spowodowała rozwój naszej części Europy i nie tylko. Mocno pracowaliśmy przez ostatnie miesiące nad promocją naszej kandydatury. Cieszymy się bardzo i zarazem zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielka spoczywa na nas odpowiedzialność w postaci ochrony tego dziedzictwa. Jesteśmy przygotowani! — mówił dziś na Rynku zastępca burmistrza ds. gospodarczych Piotr Skrabaczewski.

— Proszę pozwolić wyrazić mi naszą głęboką wdzięczność wobec członków Komitetu Światowego Dziedzictwa za wpis Tarnowskich Gór, wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Poprzez tę nominację i wpis składamy hołd pracy i mądrości poprzednim generacjom, dzięki którym my i przyszłe pokolenia będziemy mogli pomyślnie się rozwijać — mówiła podczas omawiania naszej kandydatury kierownik zespołu zadaniowego ds. organizacji 41. sesji UNESCO Katarzyna Piotrowska.

We wniosku znalazło się 28 obiektów, nie tylko w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu. Są to pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku – kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tu ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty – Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga. 600-metrowy fragment sztolni służącej kiedyś do odwadniania kopalni dziś turyści przepływają – pod ziemią – łodziami. To najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób. Sztolnia została udostępniona turystom w 1957 r.

Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra to jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie 2-kilometrowy szlak przebiega 40 m pod ziemią.

Zarówno sztolnia, jak i kopalnia są od lat na prezydenckiej liście Pomników Historii. Ponadto od listopada 2014 r. kopalnia jest tzw. punktem kotwicznym sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), skupiającego ok. 200 zabytków techniki w Europie. Obiekty te należą też do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Dodany 11 Jul 2017 przez smzt
Otwarcie wakacje


Godziny otwarcia w grudniu 2017 dla osób indywidualnych.
Zabytkowa Kopalnia Srebra : codziennie od 9:00 do 15:00.
Sztolnia Czarnego Pstrąga: soboty i niedziele 11:00 do 15:00.

Od 1.01.2018 będą obowiązywały nowe ceny za zwiedzanie Kopali Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Więcej informacji w zakładce Cennik.

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego przyjmuje tylko rezerwacje grup zorganizowanych. Turyści indywidualni nie wymagają rezerwacji.

Dodany 01 Jun 2017 przez smzt
Nowy sezon mini wąskotorówki przy Kopalni Srebra
Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu Małej Kolei Skansenowej przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Już 1 kwietnia wąskotorówka rozpocznie regularne kursy wokół Skansenu Maszyn Parowych.

W zeszłym roku kolejka przewiozła blisko 9 tys. pasażerów. 1 kwietnia zostanie zainaugurowany jej trzeci sezon. Bilety można nabyć w kasie kopalni.

Trasa kolejki liczy 500 metrów, a rozstaw szyb wynosi jedynie 7 i 1/4 cala. Niewielkich rozmiarów lokomotywa ciągnie pięć wagoników. Pasażerowie siadają na nich okrakiem. Z atrakcji korzystają chętnie nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Mała Kolej Skansenowa przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna tego typu atrakcja umiejscowiona w przestrzeni zabytkowych eksponatów parowych.

Premierowy przejazd kolejki odbył się w czerwcu 2015 roku podczas Święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli INDUSTRIADY.
Dodany 30 Mar 2017 przez smzt
Sztolnia: KOMUNIKAT
Informujemy, iż od 6 do 17 marca włącznie w Sztolni przeprowadzane będą coroczne prace konserwacyjne, dlatego w tych dniach obiekt będzie nieczynny.
Dodany 27 Feb 2017 przez smzt
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia "Czarnego Pstrąga" jest członkiem:

Bureau de Service Touristique

Tél: 32 285 49 96
E-mail: bort@kopalniasrebra.pl

ul. Gliwicka 2
42-600 Tarnowskie Góry